PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

30 Kasım 2020

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

21 Nisan 2008

Yılsonu gelip eğitimlerimiz tamamlandığında, öğrencilerimize şöyle sırf zevk için özel bir ders veririm:“Sanatın Tarihi”… Görüntüler eşliğinde yapılan bu dersin içinde küçük workshoplara başvururum. Bazen onlardan bir şeyler çizmelerini isterim.

Sanat Tarihi dersinin sonunda da perdeye Mona Lisa tablosunu yansıtırım. Ders yılı boyunca; ışık, resim dengesi, kadraj kompozisyonu falan gibi derslerden yeterince gördükleri için artık resim eleştirisi de yapacak duruma geldiklerini söyler, öğrendiklerinin ışığı altında bu tabloyu eleştirmelerini isterim.

Yazdıklarını toplar ve sınıfta okurum. İnanın “gayet güzel bir tablo” diyen çok az olur. “Bu tablo niye bu kadar abartılıyor ki…” diye başlayıp, olumsuz eleştirilerde bulunanların sayısı azımsanmayacak ölçüde olur her yıl.

Derim ki onlara, “buradan mezun oluyorsunuz. Kendi filmlerinizi, programlarınızı yapacaksınız. İçinizde müzisyenler, ressamlar, karikatüristler de var. Her ne yaparsanız yapın şu Mona Lisa tablosu hakkında bile neler söylediğinizi hatırlayın ve olumsuz eleştirinin kaçınılmaz olduğunu şimdiden kabullenin. Cesur olun. Düşünün, peygamberlerin bile ya da ne bileyim çok sevdiğimiz Atatürk’ün bile hakkında neler söyleniyor neler!

Onu bırakın, Hz. Allah için bile neler diyorlar. Bir kere onca eseri görmezden gelip “yok” diyenler var.

“Varsa da amma adaletsiz” diyenler var. ”

Sonra Nasreddin Hoca’nın muhteşem menkıbesini hatırlatırım. Hani oğluyla yola koyulmuşlar,Hoca eşekte oğlu yayaymış. Gören köylüler “aaa… Hoca’ya bak şuncacık çocuğu yürütüyor, kendisi de kurulmuş gidiyor, içi nasıl da rahat ediyor” demişler. Hoca hemen bunu İlahi bir ikaz sayarak eşekten inmiş ve oğlunu bindirip kendi yaya yürümeye başlamış. Bir takım köylülere gene rastlamışlar. Bu köylüler de beğenmemiş Hoca’nın icraatını. Onlar da çocuğu edepsizlikle suçlamışlar. Bu sefer ikisi birden binmişler eşeğe. Bu sefer elalem eşeğe vah vah etmiş, bunları zalimlikle suçlamış. En sonunda eşek boş, bunlar da onun yanında yol almaya başlamışlar. Tabi bu duruma da laf eden olmuş.

Hoca, Ariflerin Sultanı tabii. Bundan bir hisse çıkarmış, oğluna da nasihat etmiş; “evlat, alemin gönlünü hoş etmek mümkünü olmayan bir iş, biz iyisi mi kısa günün karı bunu öğrenelim senle…”

Gene bir usta için anlatılır.

Ressam, çırağını son dersinde bir şey yapmaya davet eder. “Şu yaptığın resmi” der “meydana koy. Yanına da bir kırmızı kalem koy, oraya da yaz ki gelen geçen beğenmedikleri yerleri işaretlesinler.”

Çocuk da halkın beğenisinin onun diploma notu olacağını düşünerek heyecanlanmış. Oysa Hocasının ona vereceği ders bu değilmiş. Akşama gidip resmi bıraktıkları yerden aldıklarında resmi kıpkırmızı bulmuşlar.

O çocuğun da mezuniyet nasihatı benimkilerden farklı olmamış yani.

Bize de zaten bu Mona Lisa deneyini, Fakültedeki Sanat Tarihi Hocamız yapmıştı.

Aleyhinde konuşulmayan hiçbir insan ve hiçbir icraat olmamıştır.

Hayat meydan okumadır. Nefes alıp verirken bile, ölüme meydan okumaktayız. Her halimiz ve davranışımızla bir oluş ve olgunun zıddını ortaya koymaktayız. Ayaktaysak oturmaya, koşuyorsak yürümeye, susuyorsak konuşmaya…

Doğduğumuzda başlar. Kadınsak erkek olmaya, çocuksak büyük olmaya, büyüksek çocukların dünyasına zıt olma hali içindeyizdir.

Farkında değil misiniz “zıtlaşmayan” yok!

Hayat savaşmaktır. Durursak düşer, kalkmazsak da ölürüz.

Doğrunuzun arkasında durun. Duramıyorsanız muhtemelen bir doğrunuz yok demektir.

Dünyanın gözünün içine baka baka bu doğruları söyleyebildiğiniz zaman kalbiniz atıyor, damarlarınızdaki kan akıyordur. İşte tam o noktada yaşamak size güzel gelecektir.

Okunma: 133 Kez

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Lisansını ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/Enstitüsü Sinema TV bölümünde yaptı. İki yazarın kızıdır. Aynı zamanda müzisyendir. Albümleri ve coverlerı var. İki çocuk annesi. Doğduğu ve büyüdüğü İstanbul'dan taşınarak yaşantısını sonuncu il Düzce'nin Akçakoca ilçesinde sürdürmekte, bağımsız sanat adına çalışmalarına orada devam etmektedir. Daha fazla bilgi için www.defneilgaz.com.tr kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)