7 Haziran 2020

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Anne ne kadar kısa görünse de aslında ne derin anlamlar barındıran bir kelime. Oysa o, küçücük bir fetüs parçasını içinde bir dünya haline getiren kanatsız bir melek.

Yavrusunu ilk önce karnında korur kollar, daha sonra ise kollarının arasında. Gözünün ucundan sakınır. Mesela ayağı takılıp düştüyse evladı, hemen kaldırır. Kendisinin canı daha fazla yanmıştır.

Kimi zaman biz evlatlar onlara karşı geliriz, kalplerini kırarız ve incitiriz. Kendimize güvenimizi yitiririz, umutsuzluğa kapılır; karanlığın içinde kaybolmuş hissederiz. Tüm bunlara rağmen anne ne kadar kırılırsa kırılsın, ne kadar incinirse incinsin o karanlığın içine bir güneş gibi doğar. Yavrusunu o umutsuzluğun pençesinden kurtarır ve sıcacık kucağına alıp korur kollar.

Düştüğün zaman kimse yanında olmasa da o hep yanındadır. Nerede olursa olsun, ne kadar uzak olursa olsun kalbiyle, ruhuyla hisseder. Anneler güçlü birer kahramandır.

Size biraz benim annemden bahsetmek istiyorum. O benim şu hayattaki var oluş sebebim, nefesim, kalbim. Her çıkmaza girdiğimde beni kolumdan tutup silkeleyip kendime getirenim. Hayatımda tanıdığım en güçlü kadın. Her şeye rağmen ayakta dimdik durup, tüm zorluklara göğüs gerenim. Doğruyu bana her zaman öğretenim. Yanlış yaptığımda beni uyarıp doğruya çevirenim. Onun hakkında daha neler neler söylerdim de dünyandaki dillerin hepsini anneme kullansam yine de yanında kifayetsiz kalacak, biliyorum. Ne diyordu sürekli babasına şiir yazan edebiyatçımız Can Yücel:

“Anneme şiir yazacak kadar şair değilim.”

 

Küçükken zaman zaman anneme kızdığım noktalar olurdu. Ama yaşım ilerledikçe onu o kadar iyi anlıyorum ki… Şimdi fark ediyorum da gitgide anneme benziyorum. Aslında bu duruma seviniyorum. Böyle güçlü bir kadının güçlü bir kızı olmayı kim istemez ki?

Annem gibi güçlü anneler de tanıyorum. Mesela sevgili hocam Defne Ilgaz, güçlü bir anneannenin torunu, güçlü bir kadın edebiyatçımızın kızı. Kendisine bu mücadeleci ruh onlardan miras kalmış. Sizlere hocamın başından geçen o zorlukları, hayata karşı mücadelesini bir anlatmaya kalksam sayfalar dolusu kitap olur. Umarım bir gün Defne hocamı anlattığım bir kitabım olur ve okursunuz. İşte o zaman dediklerim sizler için daha anlamlı olacaktır. Ve size şunu da söylemeden geçemeyeceğim, kıymetli hocam da çocukları için bir ömür çabalamış bir anne.

                                         

Sevgili okurlarım, şairlerimizin kendi anneleri hakkında yazdıkları şiirleri hiç okudunuz mu? Benim böyle pek çok şiiri okuma fırsatım oldu. En son okuduklarımdan bir tanesi özellikle beni çok derinden etkilemişti. Sevgili Sezai Karakoç’un “Yoktur Gölgesi Türkiye’de” şiiri. Yeni Türk Edebiyatı dersimizde bu güzel yapıtı inceleme şansımız olmuştu. Değerli Mehmet Emin hocamın sözleri ise halen kulaklarımda “En güzel anne şiiri” demişti bu şiir için. Ben de sizler için okudum ve yukarıya ekledim. Beğenmenizi umuyorum.

Canım annem, bana kattığın her şey için teşekkür ederim. Ve dünyadaki tüm güçlü anneler, anneler gününüz kutlu olsun.  Sizler bizim için sadece bir gün değil tüm ömür değerlisiniz, lütfen bunu unutmayın.

Haftaya başka bir yazıda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın…

The following two tabs change content below.
Rûh î Edebiyat Kübra Asena ÖZHAN asena@sitemder.org

Latest posts by Rûh î Edebiyat (see all)

PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….