PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

31 Mart 2023

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

YILIN EN SEVMEDİĞİM GÜNÜ

YILIN EN SEVMEDİĞİM GÜNÜ

30 Haziran Çarşamba günü Yön Radyo’da Yorumluyorum adlı programın konuğuydum. Konu başlığımız İki Yazarın Kızı Olmak’tı. Doğuştan kazanılan bu unvanı seviyorum. Değişmez ve tartışılmaz bir unvan.

 

Programda sadece anne babamı yad etmedik, dedemi de andık. Turancı Emniyet Amiri Zekeriya Muhteremoğlu’nu! Kendisinden sadece iki yaş küçük ve sabıkalı, solcu bir damadı kabul edip bağrına basan annemin babasını. Akademisyen Dr. Semra Onat ve Uzman Psikolog Esra Tanrıverdi, hoşgörünün ve medeniliğin bir örneği olarak dedemle babamın ilişkisini benden dinlediler, sorular sordular.

 

Bu yazıyı yoldan yazıyorum. Pandemi nedeniyle epeydir yol yapmıyoruz. Hayat arkadaşımla, ailesinin sevgi dolu fertlerini ziyaret ede ede yol alıyoruz bugünlerde.

 

7 Temmuz’a az kaldı. Senenin en sevmediğim gününe. Bugün sadece babamın ölümünü değil annemin ölümünü de hatırlıyorum. Benim için, büyük bir yazarın yitirilmesinden başka anlamlar da taşıyor 7 Temmuz.

 

Ben doğduğumda babam 60 yaşındaydı. Nüfusa kaydının geç yapılışını göz önüne alırsak aslında daha da fazla. Hep beyaz saçlı bir babam oldu. Kızı olduğuma inanmadılar, “torunu olmayasınız” diye sordular.

 

Onun uzakta bir yerlerde olsa da var olması ve sağ olmasını özlüyorum. Ondan haber almayı ve benden haber aldığını bilmeyi özlüyorum.

 

Evet, o sevmediğim gün yaklaşıyor. Cide’de 9-10-11 Temmuz günleri babam anılacak. Söyleşiler, konferanslar, paneller yapılacak.

Rıfat Ilgaz Edebiyat Ödülleri de geçen hafta sahiplerini bulmuştu.

 

Bu tip organizasyonlar babamın doğduğu ve çok sevdiği memleket Cide’de yapılıyor. Ama kütüğümüz hala köklerinin, köklerimizin ait olduğu Bartın’da. Bartın’da da çeşitli anma etkinlikleri düzenlenebilir.

 

Babam Bartın Gazetesi’nde Bizden Sual Olunursa isimli köşede yazıyordu. O köşede ben yazıyorum şimdi. “Bizden sual eden yok” ama babamın Bartın’da da anılmasını isterim.

Yazar Hakkında

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Lisansını ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/Enstitüsü Sinema TV bölümünde yaptı. İki yazarın kızıdır. Aynı zamanda müzisyendir. Albümleri, cover'ları, bir de kitabı var. İki çocuk annesi. Doğduğu ve büyüdüğü İstanbul'dan taşınarak yaşantısını sonuncu il Düzce'nin Akçakoca ilçesinde sürdürmekte, bağımsız sanat adına çalışmalarına orada devam etmektedir. Daha fazla bilgi için www.defneilgaz.com.tr kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)