PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

24 Ocak 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Vuslatın Başka Âlem

İnsan hep kendi “başka”sına düşman. Aslında kendinden bildiğin de başkasının başkası ya, gelmiyor aklına.

“Başka”nı tanıdığını zannediyorsun. Hakkında her şeyi bildiğini. Tek bildiğin oysa, senden ne kadar başka olduğu. Şu meşhur piramidi olan Maslow’un dediği gibi, “Elindeki tek şey çekiçse gördüğün her şeyi çivi sanırsın”. Sen de sadece aranızdaki başkalığı görüyorsun.

İşte herkes kendi köyünde borazanlık yapıyor. Böyle böyle gazımızı alıp kendimize bu çatışmalarla baş etme yolları üretiyoruz. Bizim gibilerle konuşuyoruz; bizim gibi olmayanlarla sadece didişiyoruz. Bizim köy hep iyi, onların köyü hep kötü.

Bitmek bilmeyen bir boks maçı içindeyiz. Ne kırmızı köşe çıkarıyor eldivenlerini, ne mavi köşe köşesinden bir milim kıpırdıyor. Bilmiyoruz ki aslında en iyi anlaşma bütün tarafların mutsuz olduğudur. Herkesin taviz verdiğidir herkesi memnun edebilen uzlaşma. 

Bir bilebilsek o kadar da başka olmadığımızı aslında. Dinlesek, baksak, görsek. Baktığımız yerler farklı gibi görünse de, gördüğümüzün aynı olduğunu bir görebilsek.

Bebekler bu konuda yetişkinlerinden daha “akıllı”. Bugün son zamanlarda yapılmış bir araştırmaya denk geldim. Bebeklere kendi kültürlerinden olmayan bir ninni dinletildiğinde, bu bebeklerin sakinleştikleri bulunmuş. Diğer tür şarkılarda ise aynı sakinleşme gözlenmemiş. Bebek önemli olanın “dil” değil, “ninni” olduğunun “farkında”.

Söylemeye çalıştığım, ninnilerdeki sakinleştirici etki, ağıtların dağlaması, dansların coşturması, yani duygularımız, yani korkularımız, umutlarımız aslında aynı.

Vuslatımızsa başka alem. 

Artık başkayla buluşup barışmasak mı?

The following two tabs change content below.

Dr. Sufistike

Psikoloji lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi'nden aldıktan sonra Polonya'da gönüllü olarak çeşitli AB projelerinde çalıştı. University of Birmingham'de psikoloji alanındaki yüksek lisansını tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndü ve hala aynı alanda doktora eğitimine devam etmekte. Şu sıralar akademik çalışmalarını Almanya'da sürdürüyor.

Latest posts by Dr. Sufistike (see all)