PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

17 Eylül 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

VALİZ

 

Ailemi kaybettim. Annem babam öldü. Annem tek çocuktu, babam ailesinden farklı bir yol çizmişti kendine. O yüzden teyze, hala, amca, dayı, kuzen de yok. Çocuklarımın babası öldü. Çocuklarım uzaktalar. Oğlum Bosna Hersek’te yaşıyor, kızım İstanbul’da.

 

Ben Akçakoca’dayım. Artık benim ailem hayat arkadaşım. Onun ailesi benim yeni ailem. Geleceğiz diye dolma yapıp bekleyen teyzeleri var. Sevgi saygı çerçevesinde kurulmuş sıkı aile bağları var.

 

Akçakoca’dan Manyas’a, Manyas’tan Gebze’ye, Gebze’den İstanbul’a yol yapacağız. Bizi sevgiyle bekleyen yeni ailemin fertlerini ziyaret ede ede.  

 

Bir aileyi dağıtan neler olabilir? Göçler ve savaşlar kadar miras kavgaları, üvey kıskançlıkları da var. Sadece gayrimenkulü değil bir soyadını da paylaşamamak belki de.

 

Şimdi valiz topluyorum. Bosna Hersek’te çektiğim Valiz filmini hatırlayarak.  Ne kadar çok göç ettim. Ailemizde hiç kimse doğduğu yerde ölmedi, valizimi topluyorum bunları düşünerek.

 

Bu hafta, 30 Haziran Çarşamba günü 14.00’te Yön Radyo’da “YORUMLUYORUM” programının konuğuyum. İki Yazarın Kızı Olmak konusunu konuşacağız gene.

En tartışılmaz unvanım bu. İki yazarın kızı olmak… Doğuştan, helalinden kazanılmış, hiç değişmeyecek, beni ben yapan bir unvan.

 

Program yapımcıları Akademisyen Dr. Semra Geçkin Onat ile Uzman Psikolog Esra Tanrıverdi.

 

Yol üstü yapacağım bu röportajı bütün Türkiye’den dinlemek mümkün. İstanbul’daki frekansı 96.6, web sitesinden de dinleyebilirsiniz.  

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Lisansını ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/Enstitüsü Sinema TV bölümünde yaptı. İki yazarın kızıdır. Aynı zamanda müzisyendir. Albümleri, cover'ları, bir de kitabı var. İki çocuk annesi. Doğduğu ve büyüdüğü İstanbul'dan taşınarak yaşantısını sonuncu il Düzce'nin Akçakoca ilçesinde sürdürmekte, bağımsız sanat adına çalışmalarına orada devam etmektedir. Daha fazla bilgi için www.defneilgaz.com.tr kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)