3 Aralık 2023

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

TÜLAY GÖKÇİMEN 

Tülay Gökçimen, benim İsmek’ten öğrencim. İki kez katıldı Sinema Tv sertifika programıma. Bitirmiş olmasına rağmen tekrar gelmişti. Genç kızlık rüyaları içinde bir genç kız değildi. “Savaşçı” olduğu her halinden belliydi. Savaşçılar birbirini tanır. 

Aynı istikamete gittiğimiz için, kurs çıkışı onu evine yakın bir yere bırakmak üzere beraber yolculuk ediyorken, yol boyu konuşmuştuk. Zorluklar içindeydi. Arabayı sağa çektiğimi, onun elini tuttuğumu ve her şeyin onun için daha iyi olacağına söz verdiğimi anımsıyorum. Neye dayanarak söz vermiştim? Umuduma. Duygularıma. Sezgilerime. Bilmiyorum. 

Sonra birbirimizi kaybettik. Savaşçılar birbirlerini muhakkak bulurlar. Asker arkadaşlığında olduğu gibi. 

Ben şehirler arası ve uluslararası göçlerimi tamamlayıp, çocuklarımı büyütüp yerlerine yerleştirdikten, kendim de yerleşikliğe geçtikten sonraki bir zamanda, benimle irtibat kurdu. Beni buldu yani. Arayan bulur. Böyle eski öğrencilerim, dostlarım aklıma geliyorlar, elbet unutmuyoruz ama köprülerin altından akan o sular var ya, belki onlar artık sesimizi duymak istemiyordur diye düşündüğümüzden aramıyoruz. Vefasız olduğumuzdan değil. 

Tülay sanki dün ayrılmışçasına bir sesle, hocasının kalbini sıcacık yaptı. Benden öğrendiklerini nasıl kullandığını, yaptığı filmleri, birçok öğrencisinin olduğunu coşkuyla anlattı. Allah ondan razı olsun. Yolu açık ve aydınlık olsun.  

Nerde bir “kıyım” var Tülay “kıyam”dadır. Ana akım medyada bulamayacağınız görüntüler, malumatlar, “içeriden” haber almak isteyen bizlere, onun adaletli ve anne yüreğinde en doğru ifadelerle şekillenip sunulmakta. Bana sorarsanız artık o bir haberci. 

Şimdi sizlere son zamanların en büyük katliamını, soykırımını, Tülay Gökçimen’in güvenilir kaynaklardan ulaşarak yaptığı paylaşımlarından aktaracağım. 

28 Ekim 2023 Paylaşımlarından:

1-) “Önce Gazze’nin dünya ile büyük oranda bağlantısı kesildi.

Sonra şu ana kadarki en ağır bombardıman başladı. Sadece bir bölgede toplanan kalabalık bir grubun vurulması ile yüzlerce şehit oldu.

Akabinde İsrail Ordusu sözcüsünün açıklamaları ve bölgedeki İsrail kaynaklarının ifadeleri ile İsrail kesin olarak kara operasyonunu başlattı. Ordu sözcüsü bu gece Kara kuvvetlerinin aktif rol oynayıp içeride görev yapacağını açıkladı, İsrail kaynakları sınıra doğru giden askerlerle dolu kamyonları yazdı. Mossad da tankların Gazze içinde görev yaptığını açık açık yazdıkları mesajlar ve görüntüler yayınladı.

Ve sonra bölgeden daha farklı bilgiler gelmeye başladı. 1’den 30’a kadar farklı rakamlarla ifade edilen İsrail tanklarının imha edildiği bilgileri geldi.

İsrail’in tuzağa düştüğü, içeriye çok az girmesine rağmen ağır kayıplar verdiği, çok sayıda askeri aracını kaybettiği, ölü ve yaralı asker sayısının çok olduğu ve hatta bazı askerlerinin esir olduğu iddia edildi.

Hamas liderleri de bunları doğrulayan mesajlar yayınladılar.

Ve sonra İsrail Ordu Sözcüsü bahsedilen kara operasyonunun bu olmadığını, bu gece başlamadığını ve geri çekildiklerini ifade etti.

Girdi-çıktı yaparak direnişin savunma kapasite ve hazırlıklarını tespit etme çabaları normal olsa da, bu gece olan esaslı bir kara operasyonu idiyse de, başarılı olamadılar hamdolsun!

Gece başlamadan Batı’dan yükselen ve bağlılıklarını bildiren açıklamalar da aynı İsrail ordusu gibi zelil olmuş oldu.

Gazze ile irtibat ise az da olsa devam ediyor. Katliamın boyutları tespit edilmeye çalışılıyor. İlerleyen saatlerde nasıl bir tablo göreceğiz, okumaya korkuyoruz biz. El Cezire ve AFP, Gazze’den sürekli canlı yayın yapabiliyor ama elektrik yokluğu nedeniyle bölgeden daha az ses çıkmaya, daha az zulüm görüntüsü gelmeye başladı.

İlerleyen saat ve günlerde binlerce Müslüman bir anda şehit edilse bile bunun bilgisini biz hiç alamayabilir veya iş işten geçtikten sonra alabiliriz. Bu yakıt ve elektrik işinin muhakkak çözülmesi lazım.

Gece boyu gelen bazı notlar;
 

İsrailli Kanal 14’ün Askeri Analisti: “İlk kara operasyonu tam bir hayal kırıklığı. Hükümet askerlerin canıyla kumar oynuyor.”

Kanal 12 İbrani muhabiri: “Bu anlarda çatışma sesleri kanlı bir savaşı andırıyor, ateş bir an bile durmadı ve güçlerimizin artık kontrol edemediği görülüyor.”

El Kassam Tugayları kara, deniz ve hava bombardımanlarına rağmen sınırdan ilerleme yapmaya çalışan İsrail işgal güçlerini defalarca geri püskürttü.

Kudüs Tugayları: “İleri gruplarımız savaş eksenlerinde bulunuyor ve zaman zaman Gazze Şeridi’ne doğru ilerlemeye çalışan düşman kuvvetleriyle karşı karşıya geliyor.”

Hamas liderlerinden Usame Hamdan: “İsrail, şu anda Gazze’ye kara harekâtı düzenliyor. Aksini söylemeleri ise yenildiklerinde başarısız olduklarının bilinmesini istememelerinden kaynaklanıyor.”

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres: “Tarih hepimizi yargılayacak.” 

2-) Müslüman ülkelere söyleyin gıyabımızda cenaze namazı kılmasınlar. Zira biz diriyiz, sizler ölüsünüz.” 

3-) “ABD polisi, Gazze’de ateşkes çağrısı yapan yüzlerce Anti Siyonist Amerikalı Yahudi’yi gözaltına aldı.” 

Paylaşımlarını takip etmek isterseniz adresi, instagram.com/tulaygokcimen adresine gidebilirsiniz.

Yazar Hakkında