PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

17 Eylül 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

TAŞRADAN DÖNÜŞ

 

Büyük şehirden kaçma duygusunu yaşayanlardan mısınız? Ya peki, bu sizi taşraya taşınmaya itti mi?

 

Büyük şehirden bıkma duygusu yaygın. Ama taşınma kararını herkes alamıyor. Bu karar alınsa bile gözde bir sayfiye yerine taşınılıyor. Çok az kimse gerçekten küçük bir Anadolu kasabasına yerleşmek istiyor.

 

Taşrada, küçük bir kasabada sokaklarda mobilet sesleri vardır. Bağlı olduğu için sürekli havlayan köpeklerin sesi gece boyu uzaklardan gelir. Gugucuk kuşlarının sesi ağaç hışırtılarına eşlik eder. Pirinç ekili olduğu için sinekler vardır ve ısırırlar. Sokaklar çok temiz değildir, zincir marketlerin oradaki şubeleri de birinci sınıf değildir.

 

İnsanlar birinci sınıftır. Duyguları canlı, körelmemiştir. Daha içten bulursunuz onları. Daha yardımcı, daha paylaşmacıdırlar.

 

Taşranın birinci kuralı hayatınızı açmak, şeffaf olmaktır. Buna hazır değilseniz taşrada mutlu olamazsınız. Gidilecek yerler kısıtlı olduğu için insanlar birbirlerine giderler. Hanımlar hamarattır. Bu gidip gelmelerde pahalı olmayan leziz çözümler üretirler. Biraz un, biraz kıyma, alın size şahane bir yemek, mantı!

Düğünler  taşrada daha samimi. Sağdıç ve ahretlik  karşılamayla başlıyor. Altın toplamak, ödeşmek için bahane aynı zamanda. Günleriniz boş geçmez, ya düğün ya cenaze, hasta ziyaretleri, bayramlaşmalar hayatınızın önemli bir kısmını doldurur.

 

Taşradan dönüşler ise pek tatsız olur. Yanınıza verilen yolluklar sizi hüzünlendirse de damağınızda taşra lezzetleri ile dura konaklaya dönmelisiniz.

 

Arkanızdan dökülen su teselliniz olur, çabuk gidecek çabuk da döneceksinizdir.

 

Sevdikleriniz, edindiğiniz dostlar samimiyetle dönüşünüzü bekleyeceklerdir.

 

 

 

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Lisansını ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/Enstitüsü Sinema TV bölümünde yaptı. İki yazarın kızıdır. Aynı zamanda müzisyendir. Albümleri, cover'ları, bir de kitabı var. İki çocuk annesi. Doğduğu ve büyüdüğü İstanbul'dan taşınarak yaşantısını sonuncu il Düzce'nin Akçakoca ilçesinde sürdürmekte, bağımsız sanat adına çalışmalarına orada devam etmektedir. Daha fazla bilgi için www.defneilgaz.com.tr kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)