PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

13 Haziran 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

SİNEMA OKUMA HEVESİ

Çok seçkin bir öğrencim var. Ona senaryo anlatıyorum. Şimdilik… “Yönetme”yi de öğreteceğim. Yüzlerce öğrenciye kısa film atölyesi yaptım. Sağda solda ders notlarım. Onun sayesinde ders notlarımı toparlıyorum, tekrar gündemime getiriyorum.

Öğrencim bu eğitime avantajla başlıyor. Kendisi usta bir hikayeci. Kısa filmcilerin iyi hikayeci olmaları gerekir. Onlar kendi hikayelerini kendileri yazarlar, yazmalılar çünkü.

Genellikle dramaturjinin ne olduğunu anlatarak başlarım, aslında “hikaye anlatmanın püf noktalarıdır” dramaturji. Başarılı bir hikayeci olan öğrencimle işin bu faslını hızlı geçtim.

“Diyalogsuz kısa film senaryosu” ilk verdiğimiz ödevlerden biridir. (Bize fakülteye giriş sınavında sorulmuştu.) Tahmin ettiğim gibi bayağı başarılı idi yazdığı ilk örnekler.

Ona ve onun gibi senaryo dersine başlamış öğrencilere Cem Yılmaz’ın Karakomik’lerini önereceğim. Dün akşam, seyredemediğim son Karakomik’i de nihayet seyrettim.

Cem Yılmaz’ın Karakomik’leri başarılı bir sinema öğrencisinin senaryoları gibi. Kendimi film izliyor gibi değil, senaryo okuyor gibi hissediyorum onları izlerken.

Küçük ve büyük “tepe noktaları”nı (climax) anlatmak için ideal örnekler. Karakter analizlerini iyi çalışmış. Her şey o kadar öğrenci ruhuyla, o kadar belirginlikle işlenmiş ki senaryo dersinde, “işte” diye diye, üstünde konuşulabilir.

Yıllarca senaryo okudum, not verdim. Doğu’da da ders verdim (Fırat Üniversitesi), Batı’da da… Marmara Üniversite’sinde de ders verdim İTÜ’de de. İsmek’te de…

Senaryo öğrencilerinden gelen ilk örneklerde muhakkak olan sahneler ve türükler:

  • Sabah uyanma, banyoya gitme, aynaya bakma.
  • Rüya sahnesi, “a rüyaymış!” zannedişi.

Bunlara Cem Yılmaz’ın “ 2 Arada”sında da rastladım!

Böyle öğrenci ruhuyla film çekmesi ne güzel! Bilemeyiz, belki de içinde kalmış bir sinema okuma hevesi vardır.

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Lisansını ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/Enstitüsü Sinema TV bölümünde yaptı. İki yazarın kızıdır. Aynı zamanda müzisyendir. Albümleri, cover'ları, bir de kitabı var. İki çocuk annesi. Doğduğu ve büyüdüğü İstanbul'dan taşınarak yaşantısını sonuncu il Düzce'nin Akçakoca ilçesinde sürdürmekte, bağımsız sanat adına çalışmalarına orada devam etmektedir. Daha fazla bilgi için www.defneilgaz.com.tr kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)