PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

31 Mart 2023

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

ŞİİRLİ BAHÇE 69

Şairimize göre:

‘Şiir kelimelerle güzel şekiller kurma sanatıdır, başka bir şey değildir. Ama kelime nedir? Annedir, dosttur, kadehtir, hasrettir, hayaldir, yani bir manâsı, bir tedaisi, bir gölgesi, hatta bir rengi ve tadı olan nesnedir. Kelime insanoğlundan haber verir. İnsanoğlunu işlemek her sanatkârın boynunun borcudur, insanoğlu dünyanın en zengin madenidir. Kelime dedik ama kelime boş bir kalıp değil ki!.. Şairin hisleri, fikirleri, hayalleri, dünya görüşü, felsefesi, şahsiyeti, her şeyi şiirde belli olur. Şu var ki kelimeleri tanımak, sevmek, okşamasını bilmek lâzım. Hangi kelime hangi kelime ile yan yana geldiğinde nasıl bir ışık peyda olur? Bunu bilmek lazım. Mallerme’nin ‘Şiir, kelimeler dinidir’ demesi bundandır. Şiir bu suretle hüner ve marifet işi oluyor.’

Varlık Yayınları’ndan çıkan ‘ŞİİR SANATI’ nam kitapta uzayıp gidiyor yazı…

Yaşar Nabi Nayır’ın topladıkları şiir üzerine söylenenlerin ilk baskısı 1948; ikincisi 1958; üçüncüsü 1969 yıllarına ait ve Salih Bolat’ın sonradan katkılarıyla hazırlanan son baskı 2004 tarihini taşıyor.

‘Şiir Sanatı’ Y. Nabi’nin önsözünden sonra; ŞİİR NEDİR ile giriyor anlatmaya, devamında şiirin Neliği üzerine ünlü şairlerin düşüncelerini tek tek örnekliyor, kitap ‘the end’ dediğinde şiir yazmayı terk etti Kur’Ağaç (İ.Ö)!

Bu da Ona, sevdalısı şiirin çektirdiği acıların kapağı olsun; ama sonra dürtüsü ağır bastı!!

Sürecek

Yaşar Nabi Nayır

Yazar Hakkında

The following two tabs change content below.
Feridun BENDEN

Latest posts by Feridun BENDEN (see all)