PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

20 Eylül 2022

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

ŞİİRLİ BAHÇE

66

Anne sevgisi bitmez tükenmez ateştir onda…


Mülkiye Mektebi başarısızlığı, şairin eğitimini sonlandırmadı, ardından ‘Yüksek Ticaret Okulu’na yazıldı; ancak diploması aranmakta olup; bulana, henüz bilinmeyen şiiri, ödül verilecek!

Şimdilerde iki milyona yakın genç, ÖSS kapılarında bînefes, can çekişip duruyor, hele son yılların sınav soruları FETÖ örgütünce sokağa dökülmüş, Büyüklerimizce fark edilmemiş (!!!) örgüt üyesi olmayanlar için; ‘Yandı gülüm keten helvam’ olmuş (!) onlara; ne istemişlerse verilmiş, af dilenerek CUMHURDAN (!) kıldan yağ çekerce, pardon! Yağdan kıl çekerce olacak, heyecandan olmalı, dil sürçmesi, nice diller sürçüyor da, bir şey olmuyor (!) Kur’Ağaç’ın ki (…) kime zarar verdi, şimdi…

Anımsıyorum, yıllaaar önce lise üçlere matematik dersine giren arkadaşlara (sonradan bende bulaştım ya, neyse!) yöneltilen:

“Yav Hoca! bu soru çıkmıyooo sınavlarda. Ne gereği var türev, integral (!) matri(s)x
-Larry ve Andy W. Kardeşlerin yazıp-yönettiği, Başrolünü, Keanu Reeves’e verdikleri, film değil-
uygulamalarını öğrenmenin (!)”

sanki liseler;
‘Yan gelip sıralarda uyuklanan beş yıldızlı otellerdir!’

Şairimiz, babasının bozuk giden işleri nedeniyle iş hayatına Sümerbank’ta başlıyor. Artık kalmadı bu adla anılan işletmeler öbeği, özelleştirme uğruna ‘babalar gibi’ satıldı, ören yerlerine döndü ve bin yıl sonra yapılacak kazıları beklemekte şimdi onlar!
Ah şu şairliğin baş belâsı, Paris (!), (Nadir Nadi, Doğan Nadi ve CUMHURİYET GAZETESİ; düşlerine ulaştırır şairi) gidince mi (?) oraya şair olunur ne? Cenap Şehabettin, Yahya Kemâl, Ahmet Haşim ve yenilerden niceleri, adlarını saymadıklarım, (Saysam mı?) bu kentten geçmediler mi?
Baudelaire, beş parasız yayan yapıldak yola çıkmadı mı bu kent uğruna?
Yok yok, şair olmak için tutmalı derim Paris yolunu;
“Hey Kur’Ağaç (!) ne duruyorsun, yazdıkların olmuyor şiir; kaldır kıçını düş yola be!!”
“Korona virüs var, çıkamam bu ülkeden, giremem başkasına, yaşım çok, zaten benim için dağıtmışlar virüsü tüm dünyaya?!”

Orayı mesken tutmuş İki öğrencim, ısrarla soruyorlar nerede kaldığımı (?) serseriliği, açlıkla yaşamalı doyasıya, değil mi ya?

Neyzen benzeri Fikret Muallâ, yaşamı şiir olan ressam!..

Şairimiz de soluğu aldı orada, Paris radyosunda iş buldu, Türkçe yayınları spikerliğini üstlendi, ayrıca gazete muhabirliği yapmaktan geri durmadı. Hikâyeler de yazdı…

Gezdi tozdu, lanetli diye anılan; Verlaine, Rimbaud, Baudelaire, La martine, Leatreamont, Mallarme, Valery”lerin dolaştığı mekânlarda boy gösterdi, havasını soludu, meyhanelerinde es verdi; bir de rastlaşmazlar mı (?) parkımızın ev sahiplerinden ‘Oktay Rıfat’la…

Sürecek

Yazar Hakkında

The following two tabs change content below.
Feridun BENDEN

Latest posts by Feridun BENDEN (see all)