PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

9 Mayıs 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

ŞİİRLİ BAHÇE

36

Baş jurnalci, Ziya Şakir ve avenesi, dilinin cezasını, zaman zaman Sansaryan Hanı’na misafir (!) ederek ödetirler Neyzen’e!

Bu jurnallerden arkadaşlarına zarar gelmesin diye onlardan uzaklaşır, Beyoğlu meyhanelerinde yenilerini bulur.

Hele sorayım ona:

“İnsanlara bu zulmü layık görenler tarih kitaplarının hangi sayfalarında yerlerini bulurlar?”
“Tarihin en karanlık sayfalarında!”
Ne demişti büyüklerimizden biri ?

‘Türkiye, bağırsaklarını temizliyor (!)’

Oysa halkın deyimi:

‘Büyük lokma ye, büyük söz söyleme’ sonra kakarlar boş konuşmaları kafana…”

XX. yüzyılın başları… Başkent (İstanbul), yaşanılası yer değildir!

13 Ocak 1902 pazartesi; çoook karışık şu tarihleme meselesi; deniliyor ki, 31 Ocak 1902 Cuma –takdim tehirdir belki de (!) ama Gün adları tutmuyor, önce İzmir’e, ardından Kıbrıs’a uğruyor ve Larnaka’da valiye Ney resitalinden sonra, Mısır’a varmış (1903) görünüyor; Odysseus’un maceraları sanki!

Perşembesinde “Mesajeri” adlı vapurla diye başlayacağım ya; gün adlarına göre olmuyor (Perşembenin gelişi, Çarşambadan bellidir) böylece ortaya karışık Mısır seferi çıkıyor, Ustası da yanındadır, diyorum ama (?!) Eşref, evindeki “Evrâk-ı Muzırre” (Zararlı Kâğıtlar) nedeniyle 1902’de mapus damında kiracı olarak bulunmaktadır.

Karışık olmayanı, son Mısır Seferi’dir sanki; 18 Haziran 1928 yılında Mehmet Akif’i ziyareti…

Romanya Bandıralı Vapur ile İskenderiye Limanına varıştır; zira Akif’in damadı, El-Esher mezunu (1911), araştırmacı-yazar-siyaset adamı, kolay mı sanırsınız (?) Akif’in damadı olmak, Ömer Rıza Doğrul, vize işlerini tamamlayan zat-ı şeriftir.

Burası da bakın çok önemli (!) vapurdan inmek üzereyken kendine ait pakette bulunan ot, Halep işi, nedeniyle esrar kaçakçılarının reisi diye nitelenir Neyzen ve tutuklanır, Cezayirli Ahmet Salih’in kefalet himmetiyle güç bela eski misafirliğini hatırlamaya pek parmak kalmışken, kurtulur.

Sürecek

The following two tabs change content below.
Feridun BENDEN

Latest posts by Feridun BENDEN (see all)