PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

23 Kasım 2020

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

ŞİİRLİ BAHÇE
30

İlk mahlâsı ‘Zarrî’ (zararlı) olan, sonradan Gelibolulu Müverrih Âli’nin yararlı anlamına gelen Nef’î’ye saldıranların celladı ile aşkı; yazdığı ve IV. Murad’ın okuduğu Divânı ‘Sihâm-ı Kâzâ’ (Kaza –Kader- okları)nın sonucudur; zira pimpirikli Padişah kıraat edeken dizeleri yanı başına yıldırım düşer ya, ardından Nef’î’yi öpen söylem gelir:
‘Gökten nazire indi ‘Sihâm-ı Kâzâ’sına/ Nef’î diliyle uğradı Hakk’ın belâsına.’

Nef'i
Nef’î

İkilisi altında ‘La Edri’ yazar, bilinmeyen demekmiş, ama araştırsanız bu nam ile anılan kişi de varmış, bu şekilde çalışana; ‘araştırmacı gazeteci yazar!’ denirmiş, biraz daha kurcalayım dedim; Şair İbrahim Vehbi çıktı dizelerin altında, şimdi bana ne denir (?!) övüngen (!) sıfatı kulaklarımda!!

Usta ile Çırak’ın Nef’î’ye benzer şiirleri, hayatları boyunca, boyunlarına sarılı hamayıl: amanın (!) Hilmi Yavuz’un Nazım’ı çağrıştıran, şu dizelerine bakın:

‘Ölümü masmavi bir hamayıl/ gibi boynunda taşıyıp/ gözleriyle bir acıya kalebent’
‘Bedreddîn Üzerine Şiirler’ kitabını anımsayarak FETÖ suçlamasından sıyırdığı için Usta’ya geçmiş olsun diyeyim.
Vee… 13 Mart 1898’de, diğer başvuru metnine göre 30 Nisan 1898 ve 18 sayılı Muktebes Dergisi’nde, tarihlemede buncacık hata olur, geçin (!) sanki doktora öğrencisiyim (!) şimdi, kim arayacak arşivlerde sayısız belgeler arasında adı geçen dergiyi; üstelik Osmanlıca.

Hani başıma gelmedi değil (!) dostumun ricası üzerine büyük boy, tuğla kalınlığında yazılacak belgesel kitapta Sadrazam Tevfik imzalı, Mehmed Vahdettin’in İrade-i Seniyesi’yle hazırlanmış Nizamnamesi’nin Osmanlıca karşılığının Latince Türkçesi’yle uyuşmadığını söylemiştim; muhatabım inanmazca ve kuşkuyla bakarak, metnin …. camiinin baş imamınca çevrildiğini yüzüme tokat gibi vurmuştu ya! Sonradan anlaşıldı ki, dikkatlerini çektiğim kaza,-değil ‘Sihâm-ı Kâzâ’- kitabın prova sayfalarındaki karşılıklı dizilişlerinin karışmasından kaynaklanmış imiş!? )

Sürecek

The following two tabs change content below.
Feridun BENDEN

Latest posts by Feridun BENDEN (see all)