4 Temmuz 2020

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Asaf’ın bilgi birikimi, bugünün 4+4+4’düne göre, Sultanî farkıdır diyelim, daha o zaman çevirmenliğe bulaşır ki, şimdinin devlet lisesi mezunlarının yabancı dili: “My name is …”den ileri gidemez (!) ne eğitim ama?!

Gece yarısı, minibüste, ana-babasıyla evlerine dönen, ismi lâzım değil lise son sınıfa gittiğini söyleyen bir öğrenciyle sohbetimizde sorduğum: ”On TL’yi öyle ikiye böl ki, sen benden 1 TL fazla al!” sorusunun çözümü, içerdekilerce de bilinemediğinden, ben de inat edip sonucu söylemediğim için arabanın son durağına dek tutuklu kaldım..

Soru, minibüs esnafıyla sabaha kadar şarkılar-türküler söylediğimiz meyhanede çözüldü de, sağ olsun, arabanın şoförü, evime tek parça bıraktı beni!

Asaf, ilk yazısının 1939’da Servetifünun-Uyanış dergisinde çıktığını söyler ve daha on altısındadır…

O zamanların Servetifünun Dergisi, Tevfik Fikret’in editörlüğü yüklenmesiyle fen ağırlıktan edebiyata doğru yol almıştır (1896) ve şimdi, orta öğretimde “Servetifünun edebiyatı” akım olarak öğretilmektedir.

İlginizi çeker umuduyla; 1896’dan önce Ulu Hakan Abdülhamit Han (!) Yönetiminde Osmanlı’da durum nasıldı acaba? Kayıplar kayıplar (…) Bulgaristan Prensliği’nin sınırları; Tuna’dan Ege’ye, Trakya’dan Arnavutluk’a uzanacak; Sırbistan, Karadağ ve Romanya bağımsız olacak; Kars, Ardahan, Batum ve Doğubeyazıt Ruslar’a bırakılacak. Daha neler neler…

İşte böyle (…) 93 harbi diye söylenen Osmanlı-Rus Harbi (1877) Stratejik Derinliği bilinen Yeni Osmanlı’nın da sonunu öğretti bize. Bu arada unutmayayım, Sefiller’in yazarı, Viktor Hugo, aynı ismi taşıyan ‘Şu 93 Harbi’ ile bindirir Osmanlı’ya…

Okuyacağınız anonim dörtlükte Osmanlı reayasının çilesi ise şöyle anlatılır:

‘Şalvarı Şaltak Osmanlı/ Eğeri kaltak Osmanlı/ Ekende yok, biçende yok/ yiyende ortak Osmanlı.’

Na’payım yine tarih öğretmenliğim depreşti, tarihçiliğim değil!!

Sürecek

The following two tabs change content below.
Feridun BENDEN

Latest posts by Feridun BENDEN (see all)

PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….