PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

6 Şubat 2023

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Avrupa Yakası’ndaki Selin’i hatırlar mısınız? 

Deyimleri sürekli yanlış kullanan, ortalama elli kelimeyle hayatını idame ettiren genç bir kadın karakterdi. 

Çevresindeki olaylara yapabildiği yorum “oha felan olmak”la limitliydi Selin’in. Çalıştığı dergideki pozisyonunu da zaten patronun kızı olmasına borçluydu. İzleyen herkes Selin’in cahilliğine kızarak, üzülerek bakardı. Gülse Birsel de Selin’i örnek bir karakter olarak yazmadığını satır aralarına gizlediği gibi açıktan da gösterirdi.

Bu karakter hepimizin belki uzaktan belki yakından bildiği “tiki Cadde kızı”ydı. Belki bir iki kişi tanıyorduk Selingillerden, o kadardı. Çevremizde daha çok Aslılar, Yapraklar, Fatoşlar, Şesular vardı.

Aradan yaklaşık 15 yıl geçti. Fakat ben bugünlerde o kadar fazla insanı dinlerken Selin’i görüyorum ki karşımda!

Son derece yanlış yerlerde kullanılan deyimler mi dersiniz, entelektüel görüneceğim derken anlamlarıyla asla alakalı olmadan serpiştirilen “paradigma”lar “konsept”ler mi istersiniz… Bütün çabama rağmen bu insanların aktarmaya çalıştıklarına odaklanmakta zorlanıyorum.

Bir de ne ara nasıl moda haline geldiğini anlamadığım, bir bütün olarak hiçbir anlam ifade etmeyen kelimlerin sırlanmasıyla cümle oluşturduğunu zannedenler var. İnsana “Sabah-ı şerefleri” hayırlayan Selin’i aratıyorlar. 

Daha da kötüsü bu insanlar cadde kızları/oğlanları değil. Bu insanlar politikacılar, bu insanlar gazeteciler, öğretmenler, bu insanlar bilim insanları.

Demem o ki, dil ile düşünce göbeklerinden birbirine bağlıdır. Dille düşünürüz, düşünceyi dile dönüştürürüz. Ana dilini doğru düzgün konuşamayan insanların üreteceği fikirden de pek bir şey beklememek gerek.

Yazar Hakkında

The following two tabs change content below.

Dr. Sufistike

Psikoloji lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi'nden aldıktan sonra, Polonya'da AB projeleri kapsamında çeşitli dezavantajlı gruplarla çalıştı. University of Birmingham'de (İngiltere) psikoloji alanında yüksek lisansını tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndü. Almanya'da bir sene ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde doktora eğitimini tamamladı. Çalışmalarını sosyal biliş alanında sürdürüyor.

Latest posts by Dr. Sufistike (see all)