PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

24 Temmuz 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

“Şahsiyetli” Sinema

Türk filmlerinin de, başını seyreder seyretmez “aa bu İran Sineması” dedirten filmler gibi kimlik sahibi olmasını istemek boş mu?

 

Belki de istememeliyiz…

 

Farabi Sinema Enstitüsü gibi bir enstitü kurulabilir ve bir grup sinemacı, devlet politikası dahilinde nasıl sinema yapmamız gerektiğine karar verebilir, sonra sansür içimize işleyebilir ve bir sanatçı için en kötüsü olabilir: Otosansür! Ama itiraf edelim ki bir kimlik sorunumuz var. Kendimizi birbirimiz bile tam olarak tanımlayamıyoruz. Türkiyeli mi, Türk İslam sentezi mi, küçük Amerika mı, Katar yavrusu mu yoksa Osmanlı mı olacağımıza hala karar veremedik!

 

Büyük bir bağımsızlık mücadelesi ile kurulan Türkiye’nin halkının, uydurma bir çok sıfattan bağımsız bir kimlik oluşturması neden bu kadar zor oldu?

Yabancı film egemenliğinin sürdüğü bir atmosferde ulusal nitelikli filmcilik ya da bir başka deyişle milli sinema yapmak imkansız olsa gerek. Ne yani, kaçınılmaz global etkileşimden kendimizi korumak için kapılarımızı dünyaya kapatalım mı?

 

Kimlikli filmlere baktığımızda bağımsız koşullarda yapılan filmler olduğunu görüyoruz. Acaba işin sırrı küçük bütçede mi? Yoksa özgün bir hikaye anlatmakta mı? Zira auteur (kendi yazıp yöneten) yönetmenlere de yine daha çok bağımsız sinemada rastlıyoruz.

 

Tanımadığımız, bilmediğimiz beldelerin acılarıyla ağlayıp özdeşleşebiliyorsak, hikaye halen daha önemini koruyor demektir. Sinema hangi teknolojik imkanlara sahip olursa olsun, “bir hikaye anlatmak” üzere vardır ve öyle de olacaktır.

Kimlikli sinemayı oluşturan esas şey bence sanatçının öz dehasıdır. Bu devlet politikası, enstitülerin otoritesi ve bütçelerden bağımsız, üstüne ayrıca konuşulması gereken apayrı bir konudur.

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Lisansını ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/Enstitüsü Sinema TV bölümünde yaptı. İki yazarın kızıdır. Aynı zamanda müzisyendir. Albümleri, cover'ları, bir de kitabı var. İki çocuk annesi. Doğduğu ve büyüdüğü İstanbul'dan taşınarak yaşantısını sonuncu il Düzce'nin Akçakoca ilçesinde sürdürmekte, bağımsız sanat adına çalışmalarına orada devam etmektedir. Daha fazla bilgi için www.defneilgaz.com.tr kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)