4 Temmuz 2020

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Röportaj Canlı Yayın Rejisinden – Kudret Kabadayı

Röportaj : Hatice Koyuncu

Yönetmen kimdir? Ne işe yarar? Sette daima onun dediği mi olur? Küçükken, Türk Filmlerinde yönetmenin elinde gördüğüm megafonla bütünleştirirdim onları. Sinema-Tv kursunda Defne Hoca bizlere yönetmenin kim olduğunu anlattığında sette bulunmayı ne çok istemiştim…

İlk defa canlı yayın sırasında bir yönetmeni gözlemlediğimde ve yönetmen asistanlığım sırasında anlamıştım yönetmenin ne kadar önemli olduğunu; o söylemeden hiç kimse bir şey yapmıyordu… İşte bu meraka mucip olan ve hatta bazen özenilen bu meslekle ilgili bilinmeyenleri, Sitemder üyelerine verdiği seminer sonrası TGRT’nin başarılı haber yönetmeni Kudret Kabadayı’ya sorduk.

Yönetmen olmaya nasıl karar verdiniz ?

Çocukluğumdan beri yönetmen olmak istedim ve üniversitede basın yayını seçtim. O sıralar çok ilgi gören bir alandı, sınıfta 185 öğrenciydik ve o dönemden yönetmen olan tek öğrenci benim.

Haber yönetmeninin görevi nedir?

Herşeyin sorumlusu yönetmendir. Hazırlıklar yapılır, haber saati geldiğinde geri sayım başlar, artık dönüş yoktur. Yayın sırasında bir hatanın olması diğerlerini de peşinde getirir. Hatayı ekipten kim yaparsa yapsın, sorumluluk yönetmenindir.

Haber yayını sırasında kamera arkasında neler olur?

Kamera arkasında konuşmayı pek sevmeyiz, yaptığımız iş dikkat ister. Teknik hazırlıklardan, spikerin haberi okumasına kadar herşey birbirine bağlıdır.

Yayın sırasında ne tür hatalar yapılır?

Yanlış kayıt girildiği, bantların yetişmediği olur. Bazen seste sorun çıkabilir, spiker yanlış haberi okuyabilir.

Haber yönetmeni ve program yönetmeni arasındaki fark nedir?
Haber yönetmenliği otorite gerektirir, sürekli bir koşturmaca var yolun çalışıyoruz, ekibin uyumu çok önemli bu da otorite ile sağlanır. Programda yönetmenin hayal dünyası daha geniştir ama hayal gücü para olmadan çalışmaz.

Program projeniz var mı?

Yangınla ilgili bir program projem var. İnsanlar yangın sırasında ne yapmaları gerektiğini bilmiyor. Bu konuyu ele alan bir program projem var.

İşinizin yoğunluğu günlük yaşamınıza nasıl yansıyor?

Normal bir hayatımız yok. Yoğunluk aile hayatımızı etkiliyor. Eve gittiğimde kızımla yeterince ilgilenmek için zaman bulamıyorum . Benimle oynamak istiyor ama benim dinlenip kendimi toparlamam birkaç saati buluyor. Neredeyse hiç tatilim yok, çünkü haber her zaman var.

zücü görüntüleri yayınlamak sizi nasıl etkiliyor?

Kardeş kuruluşumuz İHA aracılığıyla TGRT pek çok haberi, ilk yayınlayan televizyon kanalı oldu. Kötü haberleri ilk alan olduğumuzda insan olarak üzülüyoruz, diğer taraftan da işimiz bu, yayınlamak zorundayız. Montajlanmasına rağmen yansıma olasılığı taşıyan kötü görüntülerin mozaik yapılmadan yayınlanması RTÜK tarafından yasaklanmıştır. Haber bülteni içinde uydudan gelen son dakika görüntülerine ise yayın sırasında müdahale yapılır.

Ülkemizdeki televizyon haberciliği ile diğer ülkeler arasında büyük fark var mı?

Dünyanın pek çok ülkesinde haberler bizdekinden daha kısa sürer. Hiçbir yerde, haberde az sonra kavramı yoktur. Biz, haberde abartıyı ifade eden bu kavramı Reha Muhtar’a borçluyuz.

Reyting ölçümleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Reyting ölçümlerinde 12 il baz alınıyor ve 6000 aileden bahsediliyor. Türkiye’deki diğer iller ve seyirciler bu ölçümde yok. Kıstas bu rakamlar olmamalı. Reyting cihazları İstanbul’da neden daha çok varoşlardaki tvlere yerleştirilir bunu anlamıyorum.

 

The following two tabs change content below.

Latest posts by Arşiv (see all)

PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….