PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

30 Kasım 2020

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Roma’daki Pizzacı

Bu sabah kahvaltı hazırlarken sordu; “Roma’daki ikinci akşam pizza yediğimiz yeri hatırlıyor musun?”.

Hafızam kesinlikle nisyan ile malüldür.

O tatilimizdeki ilk durağımızdı Roma. Benim ikinci İtalya seyahatim ama. 

İlki çocukluk aşkım Venedik’i de içeren bir Kuzey İtalya gezisiydi. Çocukluğumdan beri sebebini bilmediğim bir biçimde Venedik sayıklardım. Kim bilir hangi çizgi filmde görmüştüm ya da hangi kitapta okumuştum. Ama takmışım işte! Venedik de Venedik! Sırf bu İtalya aşkıma orta düzeye kadar İtalyanca öğrendim. Yıllar önce bu deliliğimi bilen bir arkadaşım doğum günüm için Venedik biletleri hediye etmişti. O yıllarda da Padova’da yaşayan başka bir arkadaşımı ziyareti de dahil edip Kuzey İtalya’nın birçok küçük şehrini görme şansım olmuştu.

Fakat bu sefer, iki kişilik seferimiz Roma ile başladı. Roma’yı üç kelimeyle tanımlamak gerekse ben, “tam bir başkent” derdim. 

Geceleri meydanlarında çalınan çello eşliğinde dans eden dansçılarla, günler geçirilebilecek müzeleriyle, sadece “sıradan” sokaklarındaki eşsiz binalarıyla çokça sanat demek Roma. 

Biraz (!) da tarih demek tabi. Roma’da yürümek binlerce yıllık geçmişiyle, her an bir yol bitiminde kucağını açıveren meydanlarıyla, Colosseum’uyla, fontanalarıyla tarihin içinde dolaşmak demek.

High-end birçok markanın kendi evinde olmasıyla bile sadece, Roma demek moda demek. Dondurmasıyla, pizzasıyla, makarnasıyla, şarabıyla, zeytinyağıyla, kahvesiyle yeme-içme demek.

Bizim rotamız devamında Floransa, oradan da Bologna’ya doğruydu.

Bir yandan pandemi bir yandan euronun dokuz tele olması… Yurt dışında gidilen tatillere uzunca bir süre yenisi eklenemeyecek gibi görünüyor. Bir süre daha birbirimize geçmiş tatilleri hatırlatıp fotoğraf albümlerinde gezinmeye devam edecek gibiyiz. Pizza yediğimiz restoranı mı? Yok hala hatırlayamadım.

The following two tabs change content below.

Sufistike

Psikoloji lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi'nden aldıktan sonra Polonya'da gönüllü olarak çeşitli AB projelerinde çalıştı. University of Birmingham'de psikoloji alanındaki yüksek lisansını tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndü ve hala aynı alanda doktora eğitimine devam etmekte. Şu sıralar akademik çalışmalarını Almanya'da sürdürüyor.

Latest posts by Sufistike (see all)