PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

23 Nisan 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Şimdi de başımıza rijit çıktı!

Sert, katı dese olmuyormuş!

Hatırlarsanız geçenlerde yazdığım “gereksiz solcular” başlıklı yazıda öğretim görevlisi olan müşterisine “Hocam” diye hitap eden manavı azarlayan birinin gereksiz dil hassasiyetinden dem vurmuştum. Neden “öğretmenim” demiyormuş! Burada bunun tartışmasını yaparken öbür tarafta kan gövdeyi götürüyor! İnovasyonlar, futuristikler, rijitler, pandemiler havada uçuşuyor!

Neden salgın demiyoruz pandemi diyoruz sözgelimi, aklım ermiyor.

Aklımın ermediği bir şey daha var. Bunlar yetmiyormuş gibi mikrofon tutulan ağızlardan sanki sözleşmişler gibi ortak uydurmalar duyuyoruz. Bulaş gibi. Bulaş ne!

Fox Ana Haber Bülteni sunucusu Selçuk Tepeli, “toplu taşıma” yerine “toplu taşım” demeye bayılıyor. Neden?

Annem ve babam sayesinde iyi Türkçe öğrendiğim doğrudur. Gelgelelim uyumsuzluk yaşıyorum dostlar! Kendimi tutamıyorum, düzeltiyorum, bazen televizyondakini, bazen yakınımdakini… Kim sever ki düzeltilmeyi, rahatsız oluyorlar!

Dahi anlamındaki -de -da’yı ayrı yazamıyorlar ama doğrusunu söyleyemiyorlar da! Dahi kısa a ile söylenmeli. Örneğin, “ben dahi, sen dahi bu işi böyle yapamaz!”

Buradaki dahiyi, dâhi (üstün zekalı) anlamında a’yı uzatarak söylüyorlar… Düzeltmekten yoruldum.

Hele şu vak’a yok mu? Vakaa diye söylüyorlar. Meş’um gibi mes’ut gibi söylenmeli oysa. Vak’a denmeli, a’yı uzatmadan.

Ben Türkçeyi annemden öğrendim. Anadilim yani. (Benimki de ne anneydi ama!)

Yazar, Türkçe öğretmeni ve TDK üyesi…

Onun kızı olmak…

Zor dostum zor.

Afet ILGAZ
AFET ILGAZ

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Lisansını ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/Enstitüsü Sinema TV bölümünde yaptı. İki yazarın kızıdır. Aynı zamanda müzisyendir. Albümleri, cover'ları, bir de kitabı var. İki çocuk annesi. Doğduğu ve büyüdüğü İstanbul'dan taşınarak yaşantısını sonuncu il Düzce'nin Akçakoca ilçesinde sürdürmekte, bağımsız sanat adına çalışmalarına orada devam etmektedir. Daha fazla bilgi için www.defneilgaz.com.tr kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)