PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

24 Temmuz 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Yasemin Gezeroğlu

Uzun bir aradan sonra herkese merhabalar,

Kapuzbaşı Şelalesi
Kapuzbaşı Şelalesi

Aslında sizlere farklı bir spordan bahsetmek üzere, Kayseri Yahyalı da bulunan dünyanın ikinci büyük şelalesi, Kapuzbaşı takım şelalelerine gitmiştim, fakat arkadaşlarımın küçük bir şakası az kalsın benim hayatıma mal olacaktı.

Kapuzbaşı Şelalesi
Kapuzbaşı Şelalesi

Yelken kanatla uçarken çakılmamın ardından geçirmiş olduğum ikinci büyük kazayı ucuz atlattım. Şelaleden inişte yaklaşık 8-9 metrelik bir yükseklikten kayalıklara düştüm, başımdan ve bacaklarımdan darbe aldım.

Kapuzbaşı Şelalesi
Kapuzbaşı Şelalesi

Yine de sağ salim, sabırsızlıkla beklediğim o muhteşem yarışmayı izlemek üzere apar topar İstanbul’a Cumartesi sabahı saat 04:00 civarı döndüm. O saatte Taksim’den Haliç’e doğru indim ve yarışma sahasını günün ilk ışıklarıyla seyrettim.

Red Bull Kapı

Eve döndüğümde iki saatlik bir dinlenmenin ardından geçirdiğim bu talihsiz kazayı unutmak için ve bana şans getireceğine inanarak, İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti adaylığını desteklemek üzere özel olarak tasarlanmış yeşil renkli, üzerinde “İstanbul” yazan tişörtümü giyerek Haliç’e doğru yola koyuldum.

Saatler 14:00’ü gösterdiğinde kalbim hızla çarpmaya başladı ve acaba trafik yüzünden geç kalır mıyım? endişesi beni sardı.

Nihayet Haliç’e ulaştım, yarışma henüz başlamamıştı. Yankılanan bir anonsla yarışmanın saat 16:00’da başlayacağı duyurusu yapıldı.

Arkadaşlarımla ortak bir noktada buluşup, Red Bull’un yarışma öncesi etkinliklerine kendimizi kaptırdık.

Sabırsızlıkla beklerken paraşütçülerin Türk bayrağını açtığını gördüğümüzde hepimiz aynı şeyleri hissettik, tüylerimiz diken diken oldu!

CNN Türk’ün canlı yayın atmosferinde Ali Özgün ve Ahmet Özgün’ün anonsuyla, herkesin sabırsızlıkla beklediği bu görsel show gökyüzünde yerini alıyordu.

Amatör pilot Korhan Abay’ın anlatımı ve 29 Nisan 2006 Fun Fly ve Pylon yarışlarında bayrak hakemi olduğum, İstanbul Model Uçak Kulübü’nün uçuş yöneticisi sayın Mesut Sübakan’ın yorumuyla Red Bull Air Race start aldı.

 “Yarışma Boğaz’da mı yapılsa daha iyi olurdu?” sorusuna verilebilecek cevap ise şu; “Haliç’te rüzgârın kuzeyden esmesi ile Doğu-Batı hizasında olduğu için rüzgâr yandan gelmiş oluyor. Bıçak Sırtı hareketi için bu oldukça kritik.”
Saatte 400 km hıza ulaşan uçakların yapmış oldukları manevralar ve Cuban 8’i hareketi, yarışma parkuru açısından Haliç’i ayrıcalıklı kıldı.

En önemli pilotlardan Kirby Chambliss’ın serbest paraşüt ve koşu hobileri arasında. Hava Yolu ve akrobatik uçuş pilotu Chambliss, beş kez Milli Hava Akrobatik Şampiyonu… Burada da birinci sıradaydı.

Red Bull Kupa


Bu arada ikinci sıraya Nigel Lamb yerleşti.

Sıralamada Cuban 8 hareketi büyük bir önem taşıyor. Çok ince ve çok kısa zamanda yapılması gereken bir hareket olması açısından.

Macaristan’ın Milli kahramanı ve dünyadaki en yetenekli sporculardan biri sayılan Macar pilot Peter Besenyei, keskin ve kesin uçuşlarıyla kapılardan mükemmel bir geçiş yaparak yarışmayı hatasız bitirdi.

On dört kez ülkesinde yılın sporcusu seçilmiş olan Peter Besenyei, edebiyat, şarap ve sanattan zevk alıyor. Aynı zamanda kendisi yetenekli bir fotoğrafçı.

Red Bull Air Race görüntüleri İstanbul’un eşsiz manzarasını dünyaya tanıtması açısından da güzel bir organizasyon olduğu kanaatindeyim. Besenyei, üçüncülük kürsüsüne çıkarken bile elinden dijital fotoğraf makinesini eksik etmedi. Yarışmaya gitmeden önce içimden, acaba Peter Besenyei ve dereceye girecek diğer pilotlarla merhabalaşıp, birer hatıra fotoğrafı çektirebilir miyim? diye düşünürken bir de baktım, işte o an…

Peter Besenyei – Skyyasemin

Paul Bonhomme, birinciliğe çok yakın bir şekilde uçuyordu. 1994 yılından itibaren kurmuş olduğu takımla yarışıyor. Üç altın madalyaya sahip.

Bonhom – Skyyasemin

Pilotlar arasında bir söylenti ise parkurları açısından İstanbul birincisi olabilmenin çok önemli olduğu…

Heyecan verici ve adrenalinin çok yüksek olduğu iki seriden oluşan Red Bull Air Race, Alman pilot Klaus Schrodt ile devam etti. On dokuz yaşında Lufthansa da pilotluğa başlayan Schrodt erken emekli olarak hemen akrobasi pilotluğuna geçmiş.

Yarışmadaki en önemli unsur uçuş güvenliği idi. Çok yüksek ve denize yakın uçmak ya da suya değmek diskalifiye olmalarına sebep olabilirdi.

İrlandalı çılgın pilot Frank Versteegh, iki metreyi aşkın boyuyla en uzun boylu pilot olmasının yanı sıra iyi bir dansçı ve ayrıca bir dans okuluna sahip.

1960 doğumlu 46 yaşındaki İngiliz pilot Steve Jones’un eşi de bir pilot, Boeing 707 uçuran ilk çift diyebiliriz.

Kendisi 1956 doğumlu ve ikinci Dünya Savaşı’nda pilotluk yapan bir babaya sahip olan Nigel Lamb helikopter pilotu olup önemli sinema filmlerinde ve yarışmalarında yer almış.

Bu yarışmada pilotlar yaklaşık 9.2 G’ ye maruz kalıyorlar. Yüzlerindeki istem dışı hareketler ne kadar zor bir iş yaptıklarının ifadesi diyebilirim.

Bana göre bu yarışmada bütün pilotlar birinciydi, fakat aralarında klas farkı vardı!

Mesela Motosiklet ve dağ bisikleti kullanmayı seven Bonhomme’ un babası pilot, annesi hostes, kendisi Hava yolu pilotu olup 747 uçuruyor.

İkinci raund’ un son uçuşunda eski bir top gun pilotu olan Mike Mangold kapıya değerek şişme balonun sönmesine sebep oldu ve ceza puanı aldı. Böylelikle:


Birinci sırada Kirby Chambliss,
İkinci sırada uçağının kanadında Türkiye’nin amblemini taşıyan, kendisi de bir Türk’e benzeyen Paul Bonhomme yer aldı.
Üçüncü sırada daha önce ikinci sırada bulunan Macar Pilot Peter Besenyei,
Dördüncü sırada Mike Mangold,
Beşinci sırada ise 67 doğumlu Fransız pilot ve 2005 Red Bull derecesine sahip Nicolas Ivanoff vardı.
Altıncı sırada Nigel Lamb,
Yedinci sırada aralarında en genç pilot olan Alejandro Maclean,
Sekizinci Steve Jones,
Dokuzuncu sırada Klaus Schrodt,
Onuncu sırada ise Rank Versteeah
 yer aldılar

Eşi hamile olduğu için Red Bull Air Race yarışlarının Haliç ayağına katılamayan Michael Goulian de puanlama itibariyle yedinci sırada yer alıyor.

Red Bull Air Race’deki yarışmacı pilotların ortak yanları ise küçük yaştan itibaren uçuş yapıyor olmalarıydı.

Peter, dünyanın en yetenekli akrobasi pilotu seçilmiş…

Kirby, hiç hata yapmadan yarışmayı bitiren tek pilot oldu.

Türkiye hayranı olan Paul Bonhomme yarışmada kullandığı uçağının modelini kendisinin yaptığını söyleyerek, model uçağının sigortalanması konusundaki problem neticesinde yarış parkurunda bulunan izleyicilere zarar gelmemesi açısından modelini uçuramadığını dile getirdi.

Yaklaşık 1,5 milyon kişinin izlediği Red Bull Air Race yarışması İstanbul / Haliç’te bir rekor kırdı. Altın Boynuz bir kez daha canlanıp, hayat buldu.

Saltanat kayığıyla ödül töreninin yapılacağı yere doğru hareket eden pilotların yüzlerinden İstanbul’a hayran kaldıkları okunuyordu.

Devlet Bakanı Ali Babacan ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’ in de tebrikleriyle ödül töreni başladı. 2007 yarışlarına da aday olduğumuzu belirten Red Bull pazarlama müdürü, önümüzdeki bir iki ay içinde neticenin belli olacağını söyledi.

Kupaların anlamı da çok özeldi, Uçağın dönüş dümenine benzetilen plakanın üzerinde Haliç’i gösteren bir şekil ve altında İstanbul’un meşhur kubbeleri yer alıyordu ve oldukça ağırdı.

Türk semâlarına ve yıllar önce havacılık tarihine adını altın harflerle yazdırmış olan akrobasi duayenlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum, 1955 yılında Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde kurulan, “Uçan Kuğular” akrobasi takımı, ikinci Milli Akrotim’in kurucusu, değerli hocam Necati ARTAN’ı ve Türkiye’nin ilk kadın akrobasi pilotu Edibe Subaşı KUTUCUOĞLU’nu saygıyla anarak, ellerinden öpüyorum. Necati hocamın kaleme aldığı şahsıma yazılmış mektubu yıllar sonra sizlerle paylaşmak dileğiyle.

Dereceye giren pilotlarla benim fotoğraflarımı görüntüleyen başarılı foto muhabiri arkadaşımız Şaban Dursun’a teşekkürlerimi sunuyorum.

Genç delikanlılarımızın hostes kızlara, genç kızlarımızın Red Bull’ da görevli korumalara gösterdiği ilgi dikkat çekiciydi 🙂

Red Bull Air Race’in beşinci ayağı olan İstanbul-Haliç 29 Temmuz 2006 Cumartesi günü unutulmaz bir gün olarak arşivimizde ve hafızalarımızda yerini aldı.

Yaklaşık 1,5 milyon kişinin izlediği bu muhteşem yarış, geçirdiğim kazadan sonra bana ilaç gibi geldi, sanki şifa buldum.

Sırada, Budapeşte / MAC: 20 Ağustos 2006
Longleat / İNG: 02 Eylül 2006
San Francisco / ABD: 07 Ekim 2006
Perth / AVUS: 19 Kasım 2006

tarihlerinde yarışların dört ayağı koşulacak.

CNN Türk spor spikeri Nebil Evren’e telefondaki bilgi aktarımı için teşekkür ediyorum.

Türk Hava Kurumu “UÇANTÜRK” dergisinin gelecek sayısında da bu konu hakkındaki yazımı bulabilmeniz mümkün.

Ve şuan okuduğunuz “Sinema Televizyon Mezunları Derneği” web sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Yeni bir heyecanda buluşuncaya kadar hoşça kalın.


Sağlıklı ve Emniyetli Uçuşlar.

www.yasemingezeroglu.com
www.redbullairrace.com
www.imuk.org

The following two tabs change content below.
www.yasemingezeroglu.com

Latest posts by Yasemin GEZEROĞLU (see all)