PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

17 Eylül 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

PSİKOLOGLAR GÜNÜ

10 Mayıs yani bugün, psikologlar günü olarak kutlanıyormuş meğer. Ben de kutlama mesajlarıyla öğrendim. 

Daha önce Psikologlara Yaklaşma Rehberi’nde olduğu gibi (https://sitemder.org/wp/psikologlara-yaklasma-rehberi/) her fırsatını bulduğumda, psikologların ne işler yaptığını ve yapmadığını anlatmaya çalışırım. Biliyorum ki benim gibi diğer meslektaşlarım da ilgilendikleri konular üzerine bu kadar konuşulmasına rağmen her fırsatta mesleklerinin “aslında ne olmadığını” anlatmak durumunda kalırlar. Bir avukatın ya da kasabın kolay kolay karşılaşmadığı zorluklarından biridir bu.

Yaşamın koçluğu, kuantumun sinerjisi, travmanın silinmesi, blokajın kaldırılması, meleklerin indirilmesi… 

Bunlar psikoloji bilgisi gerektirmeyen, tam aksine özellikle psikoloji bilmemeyi gerektiren işler. “Ama işe yarıyor” argümanını ben de hiçbir inşaat bilgim olmadan yapacağım evler için kullanabilirim. Bu, evi doğru metotlarla ya da bilimsel bilgiyle yaptığım anlamına gelmediği gibi binanın dayanıklılığına dair de fikir vermez.

Hala ne yazık ki Türkiye’de psikologların bir meslek yasası ya da bir meslek odası yok. Ancak bu eksikliğin giderilmesi ile alanda çalışanların çalışma pratikleri ve sınırları düzenlenebilecek, bu sınırların ihlallerine yönelik regülasyonlarla insan sağlığına verilen zararın önüne geçilebilecek.

Elon Musk geçen gün Asperger sendromlu olduğunu açıkladı, büyük olay oldu. Televizyonda en çok izlenen diziler ya bir davranış bozukluğu içeriyor ya da tümüyle terapist danışan ilişkilerini konu alıyor. Her sene üniversitelerden binlerce psikolog mezun oluyor. Fakat ortalık kişisel gelişimci şifacılardan geçilmiyor.

Hakkında en çok yanlış bilgi ve hatalı görüşe sahip olunan alanların birinde bir biçimde varlık göstermeye devam eden ve etik değerleriyle mesleklerini yapanların günü kutlu olsun!

The following two tabs change content below.

Dr. Sufistike

Psikoloji lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi'nden aldıktan sonra, Polonya'da AB projeleri kapsamında çeşitli dezavantajlı gruplarla çalıştı. University of Birmingham'de (İngiltere) psikoloji alanında yüksek lisansını tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndü. Almanya'da bir sene ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde doktora eğitimini tamamladı. Çalışmalarını sosyal biliş alanında sürdürüyor.

Latest posts by Dr. Sufistike (see all)