PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

3 Aralık 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

PERDENİN ARKASINDAKİ ELLER

Evimin sakin sokağından İstanbul’a gittim bir haftalığına. Hani ben İstanbulluydum, orada doğmuş büyümüştüm? Adeta şoka girdim, sağımı solumu şaşırdım. Kalabalıktı, daha da kalabalıklaşmış İstanbul. Kirliydi, daha da kirlenmiş.

 

Kızım hastaydı, ameliyat olacaktı. Refakatçi olmamı istedi. Bağcılar’daki devasa binada yapıldı ameliyatı. Kafeteryaya inip ona bir kahve alıp geri dönmem bile bir olay oluyordu benim için. Asansörler, mermerden ışıl ışıl koridorlar başımı döndürüyordu.

 

Zamane genç kızı olan kızım için bir an önce iyileşmek spora gitmek, story atmak ne kadar da önemliydi! Oysa doktor ona dinlenmesini söylüyordu.

 

Ameliyattan birkaç gün sonra duş alabilmenin telaşına düştü. Saçları temiz olunca güzel gözüküyordu. Hasta yatağında makyajını yaptı.

 

Biraz kendine geldikten sonra IMac’ini kucağına alıp Twitter’a girmeye başladı.

 

Doktorun bana verdiği süre bir haftaydı. Bir hafta sonra kontrole getirin dedi. O vazifeyi de yerine getirdikten sonra hasta ve bitap evime, sokağıma döndüm.

 

Gene aynı beyaz kedi balıkçının önünde bekliyordu. Sokağımda her şey bıraktığım gibiydi.

 

Ben klip seyretmeyi çok severim. Görüntünün dili kliplerde çok belirgin ve okunaklıdır.

 

Bunu bilen kızım bana Massive Attack diye bir gruptan bahsetti. “Vodoo In My Blood” özellikle çok etkileyiciydi.

Bence kendi yolunda giden muhafazakâr giyimli bir kadını bile delirten havadaki hipnotik obje medyaydı. Medya ile büyülenen nice normal kadın böyle yoldan çıkıyordu, çıldırıyordu.

 

Come Near Me’de de bir delilik söz konusuydu. Bugünün kadın cinayetlerinin özündeki hikâyeyi tasvir etmişlerdi. Takip edilen kadın, takipçisinin pasif agresif tutumuna aynı tutumla yanıt veriyordu ve böylece ikisi de yok oluyorlardı.

Akşam yemeğinden sonra gülmek istediğimizde de komedyen Louis C.K.’yı izledik.

 

Dil biliyor olması kızımın vizyonunu açıyordu, evet. Kendini ve zevklerini sıra dışı buluyordu. Ama onlar da aslında birileri tarafından belirleniyordu. Gene de birçokları gibi perdenin arkasında olan biteni tahmin bile edemezdi. Umarım bir gün o da Truman’ın merak ettiği gibi merak eder ve perdenin arkasındaki ellere uyanır diye ümit ettim.

 

Çünkü gizli sandığımız hiçbir şey gizli değil.

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Lisansını ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/Enstitüsü Sinema TV bölümünde yaptı. İki yazarın kızıdır. Aynı zamanda müzisyendir. Albümleri, cover'ları, bir de kitabı var. İki çocuk annesi. Doğduğu ve büyüdüğü İstanbul'dan taşınarak yaşantısını sonuncu il Düzce'nin Akçakoca ilçesinde sürdürmekte, bağımsız sanat adına çalışmalarına orada devam etmektedir. Daha fazla bilgi için www.defneilgaz.com.tr kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)