3 Aralık 2023

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

 

Merhaba sevgili okur. Sizi güzel İzmir’den selâmlıyorum. Nasılsınız? Hayat size ne gibi yenilikler getirdi? Ya da ne gibi unutulmaz anlara şahitlik ettiniz? 29 Ekim’i nasıl kutladınız? İnanın merak ediyorum. Unutulmaz bir yüzüncü yıl geçirdik. Evlerimize bayraklarımızı astık. İstiklâl marşımızı büyük bir coşkuyla dört bir yandan söyledik. Başöğretmenimiz sevgili Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Milli Mücadeleyi zaferle sonuçlandırmamızı sağlayan tüm Atalarımızı gururla ve saygıyla andık.

Bir başkaydı bu yıl. Dile kolay yüz koca yıl! Ne zorluklarla kazanıldı bu vatan. Cephelerde ne çok kan döküldü. Sayısı belirsiz kaç şehit verildi? Yaralanıp yurdu savunmaya devam eden nice gazilerimiz vardı. Cephe gerisinde büyük bir çabayla mücadele eden ne çok kadın, çocuk ve yaşlı vardı. Herkesin ortak gayesi vardı: Vatanımızı kaybetmemek! İnsanca yaşayabilmek… Kimsenin buyruğu altında kalmadan, hür irademizle yaşamak ve ülkemizi aydınlıklara çıkarmak…  Atalarımızın hayaliydi, en çok da Mustafa Kemal’imizin…

 

Osmanlı Devleti artık hasta bir adamdan ibaretti. Uluslar kendi aralarında bu toprakları yapbozun parçaları gibi paylaşmışlardı. Osmanlı’da yetişen bir Paşa’nın yeni bir devlet kuracağı düşüncesi onlar için imkânsız bir şeydi. Oysa o hayallerinden asla vazgeçmeyecek ve tutsaklığa son verecekti.

Mustafa Kemal’imiz bize hayatta en önemli değerin özgürlük olduğunu hatırlattı. Tüm mücadelemizin yegâne parçasıydı. Sesimizi çıkarabilmekti önemli olan. Zulme boyun eğmemekti. Kadının toplumda önemli bir yeri olduğunu bilerek hareket etmekti. Her çocuğun bir birey olduğunu unutmayarak ilerlemekti. Her rengin kendine ait özellikleri olduğunun farkına varmak demekti. Vatanı savunmak, bayrağı yere düşürmemek, çalışmak ve yurdumuzu yüceltmek demekti.

Mustafa Kemal Atatürk tüm yurttaşlarına örnek olan bir liderdi. Bir liderden ziyade hepimizin Ata’sıydı. Halen de öyle. Bu değişmeyecek bir gerçek. Dün bugün yarın ve daima o her zaman yaşamaya devam edecek. Ne yazık ki birçoğumuz onu yaşarken gören şanslı insanlardan olamadık. Ama o bize geçmişten seslendi:

Mustafa Kemal daima içimizde yaşamaya devam edecek bir lider. Bizlere emanet ettiği bu kutsal toprakları tıpkı bizden önce gelen Atalarımızın yaptığı gibi gelecek nesillere emanet edeceğiz.

“Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyeti biz tesis ettik. Onu ila ve idame edecek olan sizsiniz.

-Attilâ İLHAN, O Sarışın Kurt, s.464.”

Kaptan bu eserinde Millî Mücadelenin en büyük kahramanı olan Mustafa Kemal Atatürk’ten bahsediyor. Bu satırları okurken tüylerim adetâ diken diken olmuştu. Yazmış olduğu cümleler savaşı, yaşanan acıyı ve mücadeleyi bir tablo gibi gözler önüne seriyor. Okurken sizleri de derinden etkileyeceğini düşünüyorum. Eğer okumadıysanız Attilâ İlhan’ın kaleme aldığı O Sarışın Kurt eserini okumanızı tavsiye ederim.

Dergiler renk renk Cumhuriyet ve Ata’mızın bizlere verdiği öğütlerle dolu.

Yapay zekâ sayesinde Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk ile birkaç tane yan yana fotoğrafımızın olması beni çok mutlu etti.

Cumhuriyet ruhunu ve sevgisini hiç kaybetmeyeceğimiz nice yüz yıllara.

 

Yazar Hakkında