PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

13 Haziran 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Dün güneşli bir havanın, muhteşem bir gökyüzünün ve doğanın tadını çıkarırken bugün hava bulutlarla kaplı. Yer yer karanlık bulutlar… Yine de aralarından çıkan aydınlık bulutlar var. Dün baharın uyanışını seyretme fırsatı buldum. Ailemle birlikte sadece doğayla iç içe bir gün geçirdik. Upuzun ağaçlar, cıvıldayan kuşlar ve dupduru akan bir çay vardı. İnsanı içine çeken bir mavilik ve yeşillik hakimdi. Papatyalar boy vermeye başlamıştı. Hatta öyle ki çoğu yeri kaplamışlardı. Zeytin ağaçlarının altından tutunda dağların tepelerine kadar göz alabildiğine beyazdı. Bahar çoktan Ege’yi ele geçirmiş durumda. Ağaçların kimisi çiçek kimisi ise yaprak açmış durumda. Gerçi ben bu durumdan hiç şikayetçi değilim. Bir bahar sabahı dünyaya gözlerimi açtığım için belki de bu mevsime bu kadar gönülden bağlıyımdır.

Eski notlarıma göz gezdirirken Çocuk Edebiyatı dersinde incelemiş olduğumuz bir kitap aklıma geldi. Kütüphaneme alma fırsatı bir türlü bulamamıştım ki geçen gün sipariş ettim. Gelir gelmez bir daha okudum.  Çocukların dünyasında dolaşmak çok iyi geliyor. Bu kitabı inanın bana çok seviyorum. Kısacık cümleler ve bolca resimlerle dolu bu kitap aslında o kadar derin anlamlar barındırıyor ki… Adı: Hatalar Kitabı.

Aslında adından bile çıkarım yapabilirsiniz ama ben sizler için içeriğinden bahsetmek istiyorum. Kitap bir hatayla başlıyor. Daha sonra o hatalar bazen düzeliyor bazen yeni bir hataya dönüşüyor. Size de tanıdık geldi mi? Bana çok tanıdık gelmişti. Biz insanoğlunun tüm bir yaşamını sizlere de anımsatmadı mı? Bir hata yapıyoruz kimi zaman düzeltebiliyoruz kimi zaman başka bir hataya sürükleniyoruz. Ama kitapta en çok beni etkileyen son kısımdı. Hatalarımızı nasıl da düzeltebileceğimizi o kadar güzel bir resimle göstermiş ki… İnsanın umutlarını, kendine güvenini ve doğru davranışların güzelliğini o etkileyici satırlarda ve göz kamaştıran resimlerde bulabilirsiniz.

Küçüklüğümde ben de her çocuk gibi yetişkin olmak isterdim. Babam ve annem gözüme kocaman gelirdi. Annemin kıyafetlerini ve ayakkabılarını gizli gizli giyerdim. Şimdi buradan küçüklüğüme seslenebilsem muhtemelen şunları söylerdim. Büyümek için o kadar acele etmene gerek yok. Yaşadığın zamanın kıymetini bil. Daha fazla koş, daha fazla oyna, daha fazla minicik salıncaklarda uç. Büyüklerin okuyabildiği kitapları okuyabileceksin merak etme. Yalnız şunu bilmeni istiyorum büyüyünce çocuk kitaplarını daha çok seveceksin. Küçük K. Asena’ ya böyle diyeceğimi düşünüyorum. Okuduğum kitaplar dünyamı genişletiyorlar. Son zamanlarda çocuk kitaplarının yetişkinlerin dünyasında daha derin anlam ifade ettiğini keşfettim. Çocuk Edebiyatı ile ilgilenen yetişkinlerin çoğunda durum böyle gözüküyor. Arkadaşlarımın bir kısmını incelediğimde de aynı kanaate vardım. Çocuk kitapları belki de bizlere bir ışığı anımsatıyordur, kim bilir?

Termos bardağımdaki kahvemle birlikte bir ağaca çıktım. Biraz yıpranmış bir ağaçtı bu. Gerçi -ne acı çektiyse bilemiyorum- her şeye rağmen dimdik orada duruyordu. Uzun uzun dallarıyla oldukça ilgi çekici duruyordu. Kahvemi yudumlarken etraftaki kuş cıvıltılarını dinliyordum. Doğayı seviyorum ve hayvanları gerçekten seviyorum. Onların cesurca duruşu bana umut aşılıyor.

Bulutlarla kaplı bir gün de olsa pencereden yemyeşil ağaçlara bakmak bana iyi geliyor. Bir de arkadan kulağınıza çalınan güzel müzikler varsa… Onlardan birisini dinlemeniz için yukarıya bırakıyorum. Çocuk cıvıltılarının parklardan duyulabileceği sağlık dolu günlere. Yeni haftanız size şans getirsin.

The following two tabs change content below.
Lisansını Düzce Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Erasmus AGH kapsamında Bosna- Hersek'te çalıştı. Lisans döneminde bölümüyle ilgili çeşitli programlar yaptı ve konferanslara katıldı. Edebiyatla bağını koparmadan çalışmalarına devam ediyor.

Latest posts by Rûh î Edebiyat (see all)