PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

13 Haziran 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

İstanbul’daki atölyesini Bolu’ya taşıyan bir ressam Adviye Bal. Heykeltıraş aynı zamanda. Çocukluğumun hayali olan üçgen çatılı evlerden birini alma olanağına sahip olmuş, resim karşılığı. Evinin arka tarafı orman. Heykel atölyesi de ormanın içinde yani açık havada! Resim atölyesi evinin alt katında. Soğuk havalarda sobası yanıyor, üstünde çay demleniyor. Atölyenin kapısında her zaman çamurlu çizmeler… Çünkü evinin önünde elleriyle yaptığı bir bahçesi var Adviye Bal’ın. Çilekleri, frenk üzümleri ve daha neleri var. Bize bahçesinde yetiştirdiği sebzelerle çok güzel bir sofra kurmuştu sonbaharda gittiğimizde.

Büyük boy tuvallerde çalışıyor. Onların bazılarını kendi kullandığı minibüsünün arkasına atıyor ve şehirler arası yolculuklar yapıyor, özellikle de sergi zamanları.

İki çocuğu var, onun sanatına ve sanatçılığına hayran bir de eşi.

Zafer Bilgin’i Ulusal Kanal’daki “Sanat Hayatı” programının yapımcı ve sunucusu olarak anımsayabilirsiniz. Adeta görünmez bir sanat ağının orkestra şefi gibidir aslında. Yılların deneyimiyle, biriktirdiği dostlarıyla. Bir köprüdür iyilikleri ve iyi insanları, özellikle de sanatçıları birbirine bağlayan.

Ben de Düzce’ye yerleşmiş bir sanatçıyım. Buranın yemyeşil doğasında klipler çekiyor, hiç dinmeyen kuş seslerinin eşliğinde besteler yapıyor, şiirler yazıyorum. Adviye Bal benim hayallerimde bir tık ileriyi yakalamış ve doğayla içiçe müstakil bir hayat kurmuş.

İstanbul’dan taşınmış ama Akdeniz’i Ege’yi değil de Bolu ve Düzce’yi yeğlemiş sanatçılarız biz!

Onların özenilesi yaşantılarını sizlerle paylaşmak istedim.

Atölyede, balkonda, ormanda çekilmiş üç sekanslık bir dizi ile…

İyi seyirler!

[Röportaj] Adviye BAL – I.Bölüm: Atölye 

[Röportaj] Adviye BAL – II.Bölüm: Balkon

[Röportaj] Adviye BAL – III.Bölüm: Orman

 

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Lisansını ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/Enstitüsü Sinema TV bölümünde yaptı. İki yazarın kızıdır. Aynı zamanda müzisyendir. Albümleri, cover'ları, bir de kitabı var. İki çocuk annesi. Doğduğu ve büyüdüğü İstanbul'dan taşınarak yaşantısını sonuncu il Düzce'nin Akçakoca ilçesinde sürdürmekte, bağımsız sanat adına çalışmalarına orada devam etmektedir. Daha fazla bilgi için www.defneilgaz.com.tr kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)