PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

17 Eylül 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

ORTASINI BULMAK

 

Tatil dönüşleri uyum sorunu yaşanır. Günlük ev işleri, rutinler insana ağır gelir. Tatildeki, “hadi şimdi şunu yapalım” özgürlüğü bitmiştir. Sorumlulukların tamamen ortadan kalktığını zannettiğiniz illüzyon kaybolur, gözünüze çok can sıkıcı gelen hayatınız yanıbaşınızda beliriverir. Hayat devam etmektedir, hem de tam kaldığı yerden!

 

Benim yaşadığım yerde deniz var. Tatile gittiğim yerde ise deniz yoktu. Haberlerde evimizin olduğu Akçakoca’da sel olduğunu izledik. Tatilden döndüğümüzde selin kalıntılarıyla karşılaştık, esnaftan seli dinledik. Çoğunun dükkânını su basmıştı.

Denize girmememiz konusunda uyarıldık. Denize akan dereler mikrop taşımıştı çünkü.

Tatilden dönmüş, denize girip güneşlenmek istemiştik ama olmamıştı.

 

Yavaş yavaş hayat normale döndü. Nasıl bir normalse?!. Denize uzaktan bakıyor, klimayla serinliyor, günlük rutin işlere alışıyorduk.

 

Tekrar yağmur yağmaya başladı. Aylardan Temmuz’du ve üşümeye başlamıştık. Ceketlerimizi giyip, sahilde çay içmeye çıkıyorduk ama yağmur başlıyordu.

 

Akçakoca’ya yerleşirken Mandıra Filozofluğu yapmamıştım. Evet, şehirden, trafikten, hava kirliliğinden kaçmak istemiştim ama şehirli zevklerimden vazgeçmiyordum. Domatesimi kendim yetiştirmek gibi bir muradım yoktu.

Güzel müzik çalan bir kafede kahve içmek zevkinden mahrum kalmayı istemiyordum. Denize girmek, güneşlenmek de istediğim şeylerdendi.

 

Değişen iklim şartları, denizimizde gözükmeye başlayan müsilaj ile global gerçekler, kaçıp sığındığımız bu balıkçı kasabasında bile bizi buluyordu.

 

Çocukken kıyısında yaşadığım Küçükçekmece Gölü’nden de böyle yavaş yavaş vazgeçmiştim. Yavaş yavaş kirlenmişti, usul usul ölmüştü güzelim göl. Bir gün sarı, bir gün kırmızı, bir gün yeşil olmaya başladığında ümidi kesmiştik. Kenarında boya fabrikası kurulmuştu çünkü.

 

Denize giremediğim, tatile denizsiz bölgelere gittiğim bir yaz yaşıyorum. Daha neler göreceğiz kim bilir?

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Lisansını ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/Enstitüsü Sinema TV bölümünde yaptı. İki yazarın kızıdır. Aynı zamanda müzisyendir. Albümleri, cover'ları, bir de kitabı var. İki çocuk annesi. Doğduğu ve büyüdüğü İstanbul'dan taşınarak yaşantısını sonuncu il Düzce'nin Akçakoca ilçesinde sürdürmekte, bağımsız sanat adına çalışmalarına orada devam etmektedir. Daha fazla bilgi için www.defneilgaz.com.tr kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)