PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

13 Haziran 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Tuhaf bir çağa denk geldiğimizi düşünüyorum, çok tuhaf bir çağ.

“Ne”yin hiçbir öneminin kalmadığı, sadece “nasıl”ın algılandığı ve değerlendirildiği bir çağ. İmajın her şey, içeriğin hiçbir şey olmadığı zamanlardayız.

Hızlı ama çok hızlı bir çağ. Hıphızlı. İstikametsiz, yönsüz, pusulasız. “Bu gemi nereye gider” yok, bilinmez. Kervanlar hep yolda düzülüyor.

Bütün yatırımların görünene yapıldığı, gösterilemeyenle kimsenin ilgilenecek zaman ve takatinin olmadığı bir devir. Sunulanı olduğu gibi yutuyoruz, üzümü yiyoruz. Bağ, bağcı bizi bağlamıyor.

Şakayla karıştırınca birine hakaret etmek sorun olmuyor ama kimse birbirine gündelik hayatta ters düşmek istemiyor.

Bu karşıtlıktan kaçınma hastalığı öyle bir halde ki, bütün ilişkileri düzenleyen temel dinamik satıhtaki aynılık haline geliyor. Diyalogların ciddi bir kısmını “aynen”ler oluşturuyor. Herkes monologu için sırasını bekliyor.

İlkeler önemli değil, anlık ruh halleri asıl belirleyici.

Ama hep gülüyoruz. Histerik histerik nedensizce gülüyoruz, ama olsun. “Positive vibes only (yalnızca olumlu enerji)“ çünkü. Sırtından kurulan bebekler gibi, sadece neşeye kurulmuş gibiyiz. Hayat tek renk, pespembe. Salgınlar, yangınlar için üzüleceksek de siyah bir hashtaglik katlanabiliriz, fazlası değil.

Bu arada etkileşim oburluğumuz beslensin, o bize yetiyor. Düğünde, cenazede, yolda, evde, her zaman her yerde yeter ki etkileşelim. Etkileşiyoruz da ne oluyor, önemli değil #likeforlike. Nereye gitsek dolmayan o boşluğu beğenilme/görüntülenme sayılarıyla tamponlayalım, günlük onaylanma dozumuzu alalım kâfi.

The following two tabs change content below.

Dr. Sufistike

Psikoloji lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi'nden aldıktan sonra, Polonya'da AB projeleri kapsamında çeşitli dezavantajlı gruplarla çalıştı. University of Birmingham'de (İngiltere) psikoloji alanında yüksek lisansını tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndü. Almanya'da bir sene ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde doktora eğitimini tamamladı. Çalışmalarını sosyal biliş alanında sürdürüyor.

Latest posts by Dr. Sufistike (see all)