PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

30 Kasım 2020

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

27 Nisan 2008

Melina Mercouri’nin baş rolü oynadığı 1960 Yunan yapımı “Pazarları Asla” adlı filmi bilir misiniz? Müziği Oscar almıştı.Kendisi de Cannes’da en iyi film ödülünü…

Çocukken izlemiştim ama şarkısını hala hatırlarım. Bir hayat kadını vardır, çok dindardır ve Pazarlarını dünya işlerine kapar, bütün teklifleri geri çevirir.

Bu şarkıyı sizin için arıyoruz. Bulursak linkini vereceğiz.

Bu filmde Hayat kadınını oynayan ve Oscar’a aday gösterilen Melina Mercouri daha sonra Yunanistan’da Kültür Bakanı oldu.

Benim için de Pazarları dünyaya kapalı bir gün. Ne kadar sunny bir day olursa olsun ben pazarları evdeyim. Kahvaltıdan kalktıktan sonra saçlarımı önüme kesinlikle gelmeyecek şekilde toplayıp sabahlığımı bile çıkartmadan çörekleniyorum, güzelim Elazığ manzarasının karşısına kurduğum PC’min başına… Bir bir gelen yazıları düzeltiyor düzenliyor yayına koyuyoruz Esra’yla birlikte.

Yazarlarımız online oluyor ve onlarla yazı hakkında konuşuyorum. Anlayamadığım yerleri sorarak (ben anlamazsam okuyucu da anlayamaz), bazen yazarımızdan yeniden yazmasını isteyerek, bazen de başka bir konuya karar verip yazmasını bekleyerek…

Montaj yapmayı sevdiğim gibi yazıları da edit etmeyi çok seviyorum. Bence herkes yazı yazabilir, şarkı söyleyebilir, resim çiziktirebilir, dans edebilir. Ben bunun böyle olduğunu ispatlayabilirim. En az yüz örnekle!

İnsanlara “şşt sen, evet ordaki sen. Yazı yazmalısın. Tamam ben de biliyorum senin bir madenci/ matematikçi/ çalgıcı ya da; özgüvensiz/ pesimist /sosyopat olduğunu ama bence yazabilirsin” diye başlayan konuşmalardan yapmaya bayılıyorum.

İnsanların dans edebildiklerini, yüzebildiklerini, şarkı söyleyebildiklerini, filmde oynayabildiklerini kendilerine ispatlamayı çok seviyorum.

Pazar günleri daima yemekleri yakıyorum. Bu Pazar makarnayı yakmayı başardım. Üstelik ısıtırken değil yaparken! Yıkanan çamaşırları makinede unutuyorum ve her seferinde bumburuşuk çamaşırlara bakıp hayıflanıyorum.

Allah’tan havalar güzelleşti de çocuklar bahçeye arkadaşlarının yanına, ya da yakındaki havuza falan kayıyorlar.

Burda yağmur yağıyordu…

Tarçın (kedim) bu 13 -15 saat süren maratonda muhakkak bana eşlik ediyor. Ayaklarını havaya dikerek saatlerce uyuyor, zaman zaman da camda vızıldayan sinekleri kovalıyor ya da dışarı bakıyor. Ama beni asla yalnız bırakmıyor.

Nedense Esra’yla bağlantımız sık sık “donuyor.” Bu o kadar anlaşılmaz bir donma ki üstüne komplo teorileri bile ürettik.

Yazılarımızı ufak ufak girmeye başladığımızda okuyucularımızın da birer birer toplaştığını, birer birer yazıların okunurluklarının arttığını Esra’yla kontrol panelinden takip ediyoruz.

Bazen çok güzel bir yazı karşısında Esra’yla seviniyoruz. “Esra, Kokoş’un yazısı çok bomba bu hafta, Beyzuş da aştı artık…” gibi yorumları aramızda muhakkak yapıyoruz.

İtiraf edeyim bizim dergide,  yazılarını büyük heyecanla beklediğim yazarlar var. Ve bazen ben onlara konu sipariş ediyorum. Sanırım çok az insanın, sevdiği yazardan istediğini okuma lüksü vardır!

Ayrıca bu yazarlar arasında elimde büyüyenler var ki onların bugün felsefe ya da sanat eleştirisi falan yapıp özgün özgün yazılar yazdıklarını gördükçe çok ama çok keyifleniyorum.

Zaten böyle olmasa ne Tarçın, ne ben, ne de Esra, güzelim Sunday’lerimizi yemek yemeyi unutarak ve sırtımız tutulana kadar bilgisayar başında geçirirdik!

Not: Aslında ben bugün şarkı sözleriyle alakalı bir yazı yazacaktım ama Sufistike’nin yazısı beni yoldan çıkardı! Melina Mercouri’yi yakışıklı bir turist yoldan çıkarmıştı ama ossun bizde böyle…

 

Bahsi geçen şarkı :

http://www.youtube.com/watch?v=YCFXGanTx4A

Okunma: 200 Kez

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Lisansını ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/Enstitüsü Sinema TV bölümünde yaptı. İki yazarın kızıdır. Aynı zamanda müzisyendir. Albümleri ve coverlerı var. İki çocuk annesi. Doğduğu ve büyüdüğü İstanbul'dan taşınarak yaşantısını sonuncu il Düzce'nin Akçakoca ilçesinde sürdürmekte, bağımsız sanat adına çalışmalarına orada devam etmektedir. Daha fazla bilgi için www.defneilgaz.com.tr kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)