PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

13 Haziran 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

NEDEN NOSTALJİK HİSSEDERİZ?

Şu sıralar her yanım nostalji.

Instagramda karşıma 90’larda çocuk olmak videoları çıkıyor. Murat Kekilli – Bu Akşam Ölürüm klibinin ardından, Heidi ilk karı görmenin sevinciyle dedesini kocaman gözleriyle “Büyükbabaa! Büyükbabaaa!” diye darlıyor.

Geçen akşam, bir şeyler izlesek de ne izlesek diye gezinirken herkesin Çağan Irmak’ın yeni dizisi Yeşilçam’dan bahsettiğini görüyoruz. Biz de Yeşilçam filmleriyle büyüdüğümüzden takılıp kalıyoruz. Epey de seviyoruz diziyi. Dizinin arka planının Yeşilçam Sokağı olmasının yanında, hikayenin kendisinin de bir Yeşilçam melodramı olması, dönemin İstiklal’i, kıyafetleri ve dili içine alıveriyor insanı.

Nostalji duygusunu düşünüyorum. Çok karmaşık bir duygu. 

Özlenen günlerin asla gelmeyecek olmasının acısı ile o günlerin hatıra gelmesiyle yüze yerleşen gülümsemenin tatlılığı birbirine karışıyor. Sulugöz sakızını biraz çiğnedikten sonra ağızda kalan tadı gibi bir şey nostalji duygusu.

Çalışmalar insanların ne zaman nostalji duygusuna düştüğünü araştırdıklarında insanların kendilerini daha iyi hissetmek istediklerinde bu duyguyu daha çok hissettiklerini bulmuş. Kendimizi daha depresif hissettiğimiz zamanlarda mutlu hissettiğimiz zamanlara kıyasla daha fazla nostaljik hissediyormuşuz.

Çocukken zaman zaman elektrik kesilirdi. O akşamları hatırlıyorum mesela. Kendi köşelerinde, günün meşgaleleriyle uğraşan ev ahalisi, elektriğin kesilmesiyle bir odada bir araya gelirdi. Çok hızlı bir şekilde söz, pek de dönüp dolaşmadan eski günlere gelirdi. Şimdi düşününce galiba elektrik kesintisinin getirdiği kaygıyı eski günleri hatırlamanın hoşluğuyla tamponluyormuşuz. 

Evlere kapandığımız ve pek de yüksek hissedemediğimiz şu günlerde de, nostalji duygusunu ortaya çıkartacak uyarıcılara rağbet etmemiz daha iyi hissetmeye ihtiyaç duymamızdan olabilir. Ne de olsa geçmiş değiştirilemeyecek olduğundan, bit pazarına istediğimiz gibi nur yağdırabiliriz. Günün sonunda geçmiş nasıl hatırlarsak öyle olmaya mahkum değil mi?

The following two tabs change content below.

Dr. Sufistike

Psikoloji lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi'nden aldıktan sonra, Polonya'da AB projeleri kapsamında çeşitli dezavantajlı gruplarla çalıştı. University of Birmingham'de (İngiltere) psikoloji alanında yüksek lisansını tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndü. Almanya'da bir sene ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde doktora eğitimini tamamladı. Çalışmalarını sosyal biliş alanında sürdürüyor.

Latest posts by Dr. Sufistike (see all)