3 Aralık 2023

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Deprem, terör, mülteci sorunu, savaş, ekonomik kriz, diktatörler, mezhep, din çatışmaları, petrol kavgaları.

Hani biz Norveç’e gidecektik?

Sabaha karşı 4.08’de sallandık.

Biliyorsunuz Düzce’nin sahil ilçesi Akçakoca’da yaşıyorum.

Sekiz sene önce Düzce Kalıcı Konutlar’a yerleştiğimde komşular, artık burada yüzyıl deprem beklenmiyor, rahat ol, demişlerdi.

Geçen sene 5.3 şiddetindeki sarsıntı olduğunda burada Akçakoca’daki komşularım, tamam fay artık kırıldı, daha da deprem meprem olmaz demişlerdi.

Ben komşularıma hep güvenmişimdir.

Bugün birbirimize geçmiş olsun derken, komşularım gene bir daha deprem olamayacağını tekrarladılar, bir şey demedim artık.

Ama gerçekten çok korktum. Bu sefer daha çok.

İlyas hiç korkmadı yav!

Gel buraya gel, korkacak bir şey yok, diyerek beni kapının altına aldı. Evimiz yıkılmış olsaydı eğer, bizi çok romantik bir pozda bulacaklardı. (Korkudan sıkı sıkı sarılmıştım çünkü.)

Sudan çıkmış balık gibiyiz. Şimdi eve gireceğiz ve sıva çatlaklarından dökülenleri, raflardan düşüp kırılan camları, fayans, btb döküntülerini toparlayıp temizleyeceğim.

Üniversitemiz 4 Aralık’a kadar kapalı. Onlar da evlerimizde olan bu ufak tefek hasarlara benzer hasarları gidereceklermiş.

Ya, gördünüz mü, boşuna değilmiş karavan bakmalarımız!  Hissediyormuşuz bir şeyler. Herkes prefabrik yapılarda ya da karavanda yaşamalı bence. Özelikle de böyle deprem bölgelerinde.

Yaşasın minimalizm! Yaşasın küçülmüş, mütevazı hayatlar! Yaşayalım biz. Yaşayalım ikinci baharları!

Yazar Hakkında