3 Aralık 2023

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Nasıl Daha İyi Kararlar Alabilirsin?

Yeni aldığın iş teklifini kabul edip başka bir şehre mi taşınsan, şimdiki güvenli iş yerinde devam mı etsen? O adamla/kadınla evlensen mi, biraz daha mı beklesen? Yüksek lisansa başlasan mı, seneye mi başvursan? Hayatının akışı için kritik olabilecek kararlar alman gerektiğinde nasıl daha iyi kararlar alabilirsin?

Lafı dolandırmadan direkt yapabileceklerini sıralıyorum.

Her şeyden önce insanlar genellikle karar alırken çok başarılı olduklarını zannederler. Bu karar alma işindeki becerini gözünde pek büyütme.

Konuyu tek bir perspektiften ele alma. Aynı alternatifler, farklı perspektiflerden birbirinin tam tersi görünebilir. Elindeki seçenekleri birden fazla açıdan değerlendir.

Daha çok eğilim gösterdiğin kararın neden kötü bir karar olabileceğini, diğer alternatifin neden daha iyi bir opsiyon olabileceğini tartış. Yeni iş teklifini kabul etmeye eğilimliysen sahip olduğun işin diğerinden hangi açılardan daha iyi olduğunu kendine anlat.

Daha önceki yazılardan birinde (https://sitemder.org/wp/hangi-cizgi-daha-uzun/) de bahsettiğim otomatik düşünme sisteminin seni düşürebileceği hatalara karşı hazırlıklı ol. Bazen bir fikrin diğerinden daha doğru gelmesinin çok yüzeysel ve gerçekle ilgisiz bir sebebi olabilir.

Konuyla ilgili erişebildiğin kadar çok gerçeğe ulaş. Kararını yönlendirmede bu gerçekleri göz önünde bulundur.

Ne çok az ne de çok fazla düşün. Orta karar düşünmenin, bir miktar düşündükten sonra konuyu “demlenmeye” bırakmanın faydalı olduğu aklında olsun. İngilizce’de “sleep on it” dediklerini yap. Sabah ola hayrola!

Hayatında tanıdığın en bilge insanların sana bu konuda hangi soruları soracağını düşün ve bunlara cevap ara. Başkasına akıl verirken kullandığın akıl yürütmeleri kendin için de kullan. Ben bu durumda olan birine ne derdim diye kendine sor.

Bunların hiçbiri yardım etmediyse, hala karar veremiyorsan, o zaman Morrissey’in Days of Decision’ını açıp gözlerini kapatıp şarkıdan neden bu kararı vermen gerektiği ile ilgili ilham alabilirsin 🙂

Oh, dumanın tüm görüşünü kör etmeye devam etmesine izin veremezsin/Oh, you can’t let the smoke keep on blinding all your sight

Çünkü bunlar karar günleri/ For these are the days of decision

Yazar Hakkında