PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

13 Haziran 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

MÜZİĞİN HAYATIMIZA KATTIĞI AHENK

Bunaltıcı bir pazar gününden herkese merhaba. Havalar gittikçe ısınmaya başladı. Yine de etrafta gördüğüm rengarenk çiçekler bu bunaltıcılığı daha naif ve güzel kılıyor. Rengarenk begonvillerin, zakkumların ve daha pek çok çiçek çeşidinin etrafı kapladığı güzel Ege’den sizlere sesleniyorum. Nasıl bir haftayı geride bırakıyorsunuz? Bu hafta umarım istediğiniz gibi geçmiştir.

Son günlerde daha çok müzik dinliyorum. “Acaba hangi kitabı okumaya başlasam?” sorusunun yanıtı bile müziğe çıktı. Sizlere bahsedeceğim bu kitap toplam 48 tane ödül almış. Aslında bu sıralar aşırı duygusal unsurlardan uzaklaşmaya çalışıyordum ki bu temadan kaçamadım.

Bir anda kendimi 11 yaşındaki Melody’in dünyasında buldum. Onun iç sesini dinlerken kendi sesimin kıymetini anladım. Öncelikle Melody’nin nasıl bir insan olduğunda bahsetmeliyim. Oldukça zeki ve fotoğrafik bir hafızaya sahip bir kız. Kokuları çok iyi hissediyor, anılarını daima canlı tutuyor. Hafızasından hiçbir obje silinmiyor gibi. Yalnız Melody’nin doğuştan bazı sıkıntıları var. Bu zeki kız ne konuşabiliyor ne de yürüyebiliyor. Hayata müzikle tutunuyor. Dinlediği melodiler onun ufkunu genişletiyor. Kitabı okurken onun mücadeleci yanına hayran kalmadan edemiyorsunuz. Daha fazla sizlere konusundan bahsetmek istemiyorum çünkü kendiniz okumak isteyebilirsiniz. Müziğin gücünü simgeleyen bir film izlemiştim seneler önce. -ne zaman denk gelsem tekrar izliyorum-

Adı: August Rush.

Bu film küçük yaşta terk edilmiş bir çocuğun müziğin gücüyle ailesini aramasını konu ediniyor. Etrafta duyduğu her ses onun için ayrı bir nota ayrı bir ahenk. Dünyayı bambaşka gözlerle görüyor. Film boyunca verdiği mücadele insanı derinden etkiliyor. Bu filmi liseye başladığım zamanlarda müzik hocamız bizlere izletmişti. O kadar çok etkilenmiştim ki eve gelir gelmez annem ile beraber bir daha izlemiştim. Oldukça severek izlediğim bu filmi sizlere de öneriyorum. Yukarıya bıraktığım beste August Rush filminde yer alıyor. Umarım beğenirsiniz.

Ege’ye döndükten sonra kendimi begonvillerin arasında yürürken buldum. Dalları gittikçe uzamış, gökyüzüne ulaşmaya çalışır gibi bir halleri vardı. Yanlarına gittim ince yapraklarına dokundum. Akşamüstüne doğru güneş ile daha açık bir renge kavuşmuşlardı. Sizlerle bu güzel çiçekleri paylaşmak istedim.

Bakalım gelecek hafta bizleri neler bekliyor olacak, yakında göreceğiz. Müziğin aheste gücü ufkunuza renk katsın, haziran sizlere şifalı gelsin. Hepinize huzurla geçireceğiniz, güzel bir hafta diliyorum.

 

The following two tabs change content below.
Lisansını Düzce Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Erasmus AGH kapsamında Bosna- Hersek'te çalıştı. Lisans döneminde bölümüyle ilgili çeşitli programlar yaptı ve konferanslara katıldı. Edebiyatla bağını koparmadan çalışmalarına devam ediyor.

Latest posts by Rûh î Edebiyat (see all)