PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

3 Aralık 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Ne olursa olsun, her şeye rağmen sevmek…

Bunun dizisini yapmışlar!

Aslında bu bir romanmış, Jessie Burton’ın ilk romanı.

Bir evlilikte olabilecek bütün olumsuzluklar 16 yaşındaki gelinin başına geliyor. Kötü görümce, ilgisiz koca…  

Kocası Johannes tarafından ona minyatür bir ev hediye ediliyor. Minyatürcünün gizemli hediyeleri Nella’yı sürekli şaşırtıyor. Minyatürcü geleceği biliyor gibidir.

Kız minyatürcünün verdiği işaretleri okur ve kocasının peşine düşer. Johannes’i başka bir erkekle yakalar.

Görümcesi onu uyarır, onu ele verirse boğacaklarını, söyler. Çünkü eşcinselliğin cezası budur; boğularak suya atılmak!

Nella sesini çıkarmamayı seçer. Ev halkı ona minnettar olur. Kocasını tehlikeye atmaktan kaçınmasından onu sevdiğini anlarız.

Johannes’i zorlu bir süreç beklemektedir. Onun ticaretteki başarısını kıskanan Amsterdam’lı tüccarlar deşifre olması için ona tuzak hazırlamışlardır.

Johannes mahkemeye çıkarılır. Nella bu süreçte hep onun yanındadır. İdam edileceği gece Johannes karısının dizinde uyur.

Üç bölümlük mini diziyi hayretle izledim. Konu çok cesurdu. Bu konuyu ele alış biçimleri de çok cesurcaydı.

Nella’nın sevgisi nasıl bir sevgiydi ki kocasının böylesi bir ayıbını örttü, görmezden geldi? Johannes ne yaptı ki hiç beraber olmadığı karısına kendini bu kadar sevdirdi?

Yazının başında da söylediğim gibi karşılıksız sevmenin filmini yapmışlar. Amsterdam’ın Felemenk ressamlarının ışığıyla fonda olduğu bu diziyi seyretmenizi tavsiye ederim.

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Lisansını ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/Enstitüsü Sinema TV bölümünde yaptı. İki yazarın kızıdır. Aynı zamanda müzisyendir. Albümleri, cover'ları, bir de kitabı var. İki çocuk annesi. Doğduğu ve büyüdüğü İstanbul'dan taşınarak yaşantısını sonuncu il Düzce'nin Akçakoca ilçesinde sürdürmekte, bağımsız sanat adına çalışmalarına orada devam etmektedir. Daha fazla bilgi için www.defneilgaz.com.tr kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)