5 Temmuz 2020

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

 

 

Merhaba ben Kübra Asena. Türeyiş Destanı’nda adı geçen ben değilim ama olmayı isterdim. Abimin sınıfında Kübra diye bir kız varmış ve kızdan çok hoşlanıyormuş. Abim, Kübra adımı koymasa, sadece Asena olacaktım.

Başka Asena’lar da var tabii ki dünyada. Mesela ünlü feminist yazarımız Duygu Asena. Hani kadınların hakkını sonuna kadar savunan? Kadının sesi olan hatta bunu “Kadının Adı Yok” romanında dile getiren. Yalnız size şunu söylemem gerek o dönemde böyle bir roman erkeklerin canını fazla sıkmış. Roman yasaklanmış. Üzülmemize gerek yok sonradan yasak kaldırılmış. Hatta roman Atıf Yılmaz tarafından filme çekilmiş. Ne tuhaf değil mi benim adım Asena onun ise soyadı. Ama ikimiz de edebiyatın içindeyiz.

 

Hayatım boyunca edebiyatla çok ilgiliydim. Bazı şeylerin farkına çok sonradan varabiliyoruz. Kitaplara oldum olası bir ilgim vardı. Onlar adeta benim en yakın arkadaşlarımdı. Babamın mesleğinden dolayı çok sık taşınıyorduk ve beni hiç terk etmeyip daima yanımda olan kitaplarımdı. İlk çocuk romanımı 2. sınıftayken babam hediye etmişti. Daha sonra annem ve babam bana kitap yetiştirememeye başladılar.

Edebiyat tutkum beni Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne yönlendirdi Liseye geldiğimde ülkemize faydalı bir avukat olmak gibi bir arzum vardı. Fakat ilk sene hukuk fakültesini kazanamadım. İkinci sene kuzenimin önerisiyle mesleklerle ilgili videolar izlemeye başladım. Alanında oldukça başarılı hocalar kendi mesleklerini anlatıyordu. Neden bilmiyorum ama elim birden Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün olduğu videonun üzerine gitti.

Orada hocanın anlattığı sanki bendim. Türk Dili ve Edebiyatı ile de ülkeme hizmet edebilirdim. Hem de bir Türkolog olarak.

Defne Ilgaz ile yollarımız, burada, Düzce Üniversitesi’nde kesişti. Hocamla birlikte sahnede babası Rıfat Ilgaz’ı anlattık.

Kısacası ben hayalleri edebiyatla değişen ve şekillenen bir edebiyatçıyım. Pazar günleri ben de sizler için burada yazacağım. Hepinize mutlu, sağlıklı bir hafta dilerim. Başka bir yazıda görüşmek üzere…

The following two tabs change content below.
Rûh î Edebiyat Kübra Asena ÖZHAN asena@sitemder.org

Latest posts by Rûh î Edebiyat (see all)

PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….