PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

13 Haziran 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

MAVİLİĞİN İÇİNDE GEÇEN BİR TERAPİ

Ne güzel bir gün. Hava apaçık her yer mavi. Bugün bu güzel havayı pencereden izliyoruz. 21 Mart, ne kadar güzel şeyleri barındırıyor içinde. Bugün Down Sendromlu Farkındalık Günü. Bir kromozom fazla olarak dünyaya gelen bu çocuklar içlerinde kocaman sevgi biriktiriyorlar. Dünyaya gülen gözleriyle bakıyorlar. Hem de hiçbir karşılık beklemeden. İyi ki varsınız güzel kalpli insanlar.

Atalarımızdan miras gelen bir kutlamamız var bugün. Baharın gelişini çeşitli ritüellerle kutladığımız, ateşler yaktığımız, dilekler dilediğimiz ve Ergenekon’dan çıkışımızı kutladığımız o gün bugün. Hoş geldin, Nevruz! Bu yıl bahar senin güzelliğinle gelsin. Nevruz halen pek çok Türk milletinde kutlanmaya devam ediyor. Diğer Türk Devletlerinde farklı adlarla da anılıyor. Örneğin Kazakistan’da Ulus Günü, Azerbaycan’da Ergenekon ya da Bozkurt Bayramı olarak kutlanıyor.

Eski Türk Kültürü gerçekten çok etkileyici. Kadınların ve erkeklerin eşit kabul edildiği, kadınların söz hakkına sahip olduğu muhteşem bir dönem. Kadınların, çocukların ve hayvanların özgürce yaşadıkları çeşitli kitaplarda yazıyor. Ne yazık ki yaşadığımız dönem Atalarımızın bu güzel geleneklerini devam ettiremedi. Onun yerine kadın önemsizleşti, çocuk arka planda bırakıldı ve hayvanlar görmezden gelindi. Erkek sesini yükseltirken diğer sesler kısıldı! Tüm dünyayı bir adaletsizlik sarıyor. Sizlere kadınların, çocukların ve hayvanların haklarının ne kadar önemli olduğunu genellikle yazılarımda anlatıyorum. Elimden geldiğince sesimizi yükseltmeye çalışıyorum. Kanunlardaki yetersizliği belki de böyle kapatabiliriz. Belki de daha fazla ses çıkarmamız gerekiyordur. Bu katliam dolu zamanın sona ermesi gerekiyor. Daha kaç tane çocuk annesiz kalacak? Ya da kaç tane anne çocuklarından olacak? Hayvanlar daha ne kadar sokaklarda korkarak yaşayacak? Lütfen sizler de bu hakları görmezden gelmeyin. Her çocuk ve her kadın bir bireydir unutmayın. Canlıları korumanın en büyük vazifelerimizden biri olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Hani sizlere İngiltere’de kadınların haklarına kavuşmak için verdikleri mücadeleden bahsetmiştim. Evet, biz kadınlar birlikte mücadele edersek dünyayı şekillendirebiliriz. Buna inanıyorum.

Biz bir grup kadın cuma günü hoş bir sahil kenarında -mesafeye uyarak- buluştuk. Denizin rengini görmeliydiniz, her tondan mavi mevcuttu. Bu manzara karşısında insanın hayran olmaması mümkün değildi. Biz o güzel günü birbirimize terapi yaparak geçirdik. Kapkaranlık bulutlarla kaplı hava sanki bizim birlik beraberliğimizi görünce kocaman bir gülümsemeyle açıldı. Güneş muhteşem ışınlarını siluetlerimize doğru uzattı. Dalgaların sesleri, rüzgârın tatlı esintisi ve baharın müjdecisi olan çiçekler şahane bir görüntüye sahipti.

Bugün özel bir gün demiştim ya hani. Üçüncü güzel unsuru sona bırakmak istedim. Bugün Şiir Günü. Okuduğum şiirlerden birisini aşağıya sizin için yazıyorum. Bu şiir kitabını okuduktan sonra dinlediğim şarkılardan birisini de yukarıya bırakıyorum. Umarım beğenirsiniz.

“ z.

Arkadaşlarımın durumu ağır

Artık maviyi hatırlamıyorlar

– küçük İskender, Ölen Sevgilimin Şiir Defteri; kasabanın küçük sırları.”

Umarım sizler bu güzel rengi unutmazsınız. Mavinin en güzel tonlarına bu hafta şahit olmanız dileğiyle.

The following two tabs change content below.
Lisansını Düzce Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Erasmus AGH kapsamında Bosna- Hersek'te çalıştı. Lisans döneminde bölümüyle ilgili çeşitli programlar yaptı ve konferanslara katıldı. Edebiyatla bağını koparmadan çalışmalarına devam ediyor.

Latest posts by Rûh î Edebiyat (see all)