PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

17 Eylül 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Guilty pleasurelarımızdan (Türkçesiyle mahcup zevklerimizden) hicap duymak zorunda mıyız gerçekten? 

O ucuz mu ucuz pop şarkısını tekrara alıp yarınlar yokmuşçasına dans etmekten zevk alıyorsak kime ne? İnsanların bahsederken dudak büzdüğü o reality showun sonraki bölümü için sabırsızlandıysak ne olmuş? Yaşıtlarımız acai bowl tarifleri verirken, yedi yaşında olmadığımız halde sabahtan akşama kadar abur cubur yemişsek n’olur, dünya mı durur?

Bence durmaz.

Benim guilty pleasurelarımdan -yalnızca- biri çocuk kitapları okumak. Hani şu kocaman yazılı, hayvanların konuştuğu, renkli, resimli, hikayeli…

Çevremdeki çocuklu arkadaşlarımın çocuklarına hediye almaya bu yüzden bayılıyorum. Hediye ararken yanımdakilerle yalandan oyuncak mağazalarını gezip “mmm bunu sever mi ki, ailesi de bir sürü oyuncak almıştır zaten”, “çocuklar kıyafetleri giyemeden çok hızlı büyüyorlar değil mi” diyip sinsice hediye alternatiflerini eleyip çocuk kitaplarına yönlendiriyorum onları. Ondan sonrası benim için şenlik. Çocuk kitaplarını okumaktan dev keyif alıyorum.

Geçtiğimiz hafta çocuklu bir arkadaş bizi evine davet etti. Yine bilindik taktiklerimi kullandım, soluğu kitapçının çocuk kitapları bölümünde aldık. 

Raflarda duran hemen her kitabı alıp “acaba çocuk için zararlı olabilecek bir içeriği var mı” bahanesiyle tek tek okumaya dalmışım. Bir ara epey kaptırmış olmalıyım “yavru fil de annesine demiş kiiğğ” diye kitabı seslendirirken, dergilere bakan iki genç kızla göz göze geldik. Yapay bir gülümsemeyle savuşturdum “ne yapıyor bu” bakışlarını.

Böyle zevklerim için kendimi suçlu hissedecek değilim. Kimse de hissetmemeli bence. Bunun gibi küçük “tatil anları” da olmasa çok sıkılmaz mıyız bu hayatta gerçekten?

The following two tabs change content below.

Dr. Sufistike

Psikoloji lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi'nden aldıktan sonra, Polonya'da AB projeleri kapsamında çeşitli dezavantajlı gruplarla çalıştı. University of Birmingham'de (İngiltere) psikoloji alanında yüksek lisansını tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndü. Almanya'da bir sene ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde doktora eğitimini tamamladı. Çalışmalarını sosyal biliş alanında sürdürüyor.

Latest posts by Dr. Sufistike (see all)