PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

9 Mayıs 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

“Takalar geçiyor allı yeşilli
Takalar geçiyor dümenleri Lazlı”

Laz Mahallesi’nden selamlar! Akçakoca’ya taşındığımı söylemiştim. Ama Laz mahallesine taşındığımı söylememiştim. Çünkü ben de bilmiyordum!

Lazlar Kafkaslar’dan gelmişler. Türkiye’nin Karadeniz kıyılarının kültürüne damgalarını vurmuşlar.

Mahallemizin şöyle bir özelliği var. Polise gereksinim pek duyulmuyor. Plajında bile. Namus kavramının onlar için anlamı büyük. Cesaret gerektiren meseleler konusunda namlılar. Kadına el kaldırmanın en utanç verici davranış olduğunu söyleyen Lazların mahallesinde asayiş berkemal. (Kimi nasıl uyaracaklarını biliyor olmalılar herhalde!)

 Bülent Ecevit’in şiirinden yapılmış şarkıyı sık sık söylüyorum, çünkü dümenleri Lazlı takalarla doldu denizimiz, balık avlamanın serbest olduğu tarih 1 Eylül’den beri.

Laz Mahallesi’nin plajında bir çekim yaptım dün. Sosyolog Erdal Sarıçam benden bir video istedi. Kadına yönelik şiddetle ilgili farkındalık etkinliği başlatmış. Kameraya duygu ve düşüncelerini aktaran kadınlar etkinliğe destek vermiş oluyorlar.

Arkamdan dümenleri Lazlı takalar geçerken, şiddete dur diyenlerle olmanın onur verici olduğunu söyledim.

Aşkla şiddet bir araya gelemeyecek kavramlar. Delikanlılık, cesaret ve kadına şiddet de.

Namos Grekçe’de kurallar bütünü demek. Namus ve namaz sözcükleriyle akraba. Laz mahallesinin namosunda kadına şiddet yok.

Keşke her mahalle böyle olsa!

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Lisansını ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/Enstitüsü Sinema TV bölümünde yaptı. İki yazarın kızıdır. Aynı zamanda müzisyendir. Albümleri, cover'ları, bir de kitabı var. İki çocuk annesi. Doğduğu ve büyüdüğü İstanbul'dan taşınarak yaşantısını sonuncu il Düzce'nin Akçakoca ilçesinde sürdürmekte, bağımsız sanat adına çalışmalarına orada devam etmektedir. Daha fazla bilgi için www.defneilgaz.com.tr kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)