PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

5 Şubat 2023

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

KOKULARLA AKÇAKOCA

Akçakoca… deyip de gözlerimi yumduğumda üç koku duyarım hep belleğimin geniz etinde…

Önce yosun kokuları gelir. Tâ uzaklardan… Yabancısına yabancı, aşina yüzlere davetkâr. Bu koku, dört mevsim, on iki ay ve üç yüz altmış beş gün bazen Liman’da, bazen Çuhalı’da, bazen de Kayabaşı’nda keser yolunuzu.

Ama o kokuyu duymak, onu içinize çekmek, ona sahip olmak o kadar da kolay değildir. Yabancıysanız sırlarını açmaz size. Kıyısında el gibi gezerseniz anlaşılmaz olur, hatta kovalar sizi bir kokarca edasıyla.

Fakat bağrınızı denizden esen rüzgâra verip de önce ciğerlerinizi sonra dimağınızı denizle doldurduğunuzda bu kokudaki harikuladeliği, farklılığı ve farkın içindeki güzelliği görürsünüz.

O kokuda, Karadeniz’e akan her derenin, her ırmağın damla damla tadı; bu koca denizin koynuna sığınan her rüzgârın dağlardan taşıdığı bin bir çiçeğin rayihası vardır.

Akçakoca Liman
Foto: Defne Ilgaz

İster, çok uzaklardaki memleketinizden veya bir hayal beldesinden izler bulursunuz bu kokuda; ister bu kokuyu size getiren rüzgârın sevdiğiniz, yanınızda olmasını arzu ettiğiniz insanların saçlarını birkaç dakika önce taradığını düşünürsünüz. Ama her şeyden önce, bu kokuda Akçakoca’yı bulursunuz.

Akçakoca’nın ikinci kokusu, balık kokusudur. Ama ille de hamsi kokusu…

Balıkçı barınağında ağlar nasırlı ellerle buluşmaya, yırtıklar-sökükler sabırla sıvanmaya başlayınca hafif hafif duyulmaya başlanır dumanla karışık bu koku. Sonra her gün batımı biraz daha artar, yoğunlaşır.

Ancak, ürkektir, şakacıdır … Bazen bir balıkçı lokantasının bacasından ulaşır size, bazen bir piknik alanından. Hatta geçtiğiniz yolun kenarında, sokağın sonundaki evin balkonunda da karşınıza çıkabilir her an.

İştah açıcıdır. Ayına göre, tavadaki kızgın fındık yağında istavrit olur, koşar adımlarla fırından gelen buğulama palamut olur. Ama en güzeli kömür ateşinde hamsi olur. Yanında bol limon sulu fındık helvası ile birlikte…

Akçakoca
Foto: İbrahim Bilgin

Üçüncüsü ıhlamur kokusudur…

İlk ikisinin karışımı gibidir sanki.

Yosun kokusu kadar romantik, balık kokusu kadar davetkârdır.

Düzce-Akçakoca karayolunda çıkar ilkin karşınıza. Arabanızın camından, hatta havalandırmasından haylaz bir çocuk gibi girer içeri. Saçınıza dolanır, elbisenize yapışır. Burnunuzu, ciğerlerinizi doldurur, sizi egzotik hayallere sürükler.

Tanımakta zorlanırsınız önceleri. Adını koyamazsınız belki, ama yabancı da değildir size. İsmi dilinizin ucunda, tadı damağınızda dolaşır. Bir köy yolunda, herhangi bir piknik alanının etrafını çevreleyen patikanın gölgeliklerinde iseniz umursamadan yolunuza devam edersiniz belki. Ama bazen sizi şehir merkezinde yakalar.

Mesela aylardan haziran ise ve siz sahil boyu yürüyorsanız Çuhalı Plajı’nın girişinde; Ataç Büfe’nin önünde özlenen bir dostun samimi kolları gibi sarar sizi ıhlamur kokusu.

Şaşırtıcıdır. Hele bir de gece ise, nereden geldiği, size nasıl ulaştığı tam bir muamma olur.

Çınar Caddesi’nin yoğunluğu, gürültüsü; arkasındaki evlere denizi göstermemek için gereksiz yükseklikleri ile sahili boğan binaların karanlığında kendinizi tabiata çok uzak sandığınız bir anda çıkmıştır çünkü karşınıza. Ve sahil boyunca kaç tur atarsanız atın, en kesif olduğu yerde bir çay molası verdirir size.

Ve içtiğiniz çayın her yudumunda artık Akçakoca vardır.

Akçakoca Balıkçı Barınağı
Foto: Defne Ilgaz

Yazar Hakkında

The following two tabs change content below.

Yunus KARA

ÖZGEÇMİŞ-(YunusKARA) 1972 Artvin/Şavşat doğumlu. İlk ve Orta Okulu Bitlis-Hizan’da okudu. Liseyi Diyarbakır-Çermik ve Van-Çatak’ta tamamladı. 1989 senesinde girdiği Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden 1993’de mezun oldu. Yüksek lisansını Düzce Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Toplam Kalite Yönetimi alanında yaptı. Fatma Defne Ilgaz’dan senaryo dersleri aldı. Anadolu Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi ve Sosyal Bilimler Liselerinde okul müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim şube müdürlüğü yaptı. Türkiye Yazarlar Birliği ve İLESAM üyesi olan Yunus Kara’nın şiirleri ve yazıları, Türk Edebiyatı, Türk Dili, Erciyes, Milli Eğitim, Hece Taşları Gülpınar, Güneysu, Kırağı, Tarla, İslami Edebiyat, Ece, Erciyes, Simav Anadolu, Ana,…vb. dergilerde yayımlandı. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı, yerel radyo ve televizyonlarda şiir programları yaptı. Şiirleri Azerbaycan ve Türkiye’de çok sayıda antolojide yer aldı. Yurt içi ve yurt dışında düzenlenen çok sayıda şiir şölenine davet edildi. Çanakkale Akademi Şiir Ailesi tarafından Türk Dili ve Edebiyatına katkılarından dolayı 2016 yılında ONUR ÖDÜLÜNE layık görüldü. Birçok şiiri tanınmış bestekârlar tarafından bestelendi. Yayımlanan beş kitabı bulunan Yunus KARA, ülke genelinde düzenlenen birçok şiir yarışmasında dereceler aldı: Samsun İlkadım Belediyesi Cemal Safi III. Şiir Yarışması (2022) MANSİYON Ümraniye Belediyesi (Kültür Bakanlığı Desteği ile) Geleneksel 17. Şiir Yarışması (2021) BİRİNCİLİK Kastamonu ve Taşköprü Belediyesi Şiir Yarışması (2021) BİRİNCİLİK Kastamonu ve Taşköprü Belediyesi Hikâye Yarışması (2021) BİRİNCİLİK İskenderun Belediyesi ve Hatay Şairler ve yazarlar Derneği Şiir Yarışması (2021) BİRİNCİLİK Cumhuriyetin Yüzüncü Yılına Doğru Rışvan Şiir Şöleni Şiir Yarışması (2020) BİRİNCİLİK Gümüşhane Belediyesi Dilaver Cebeci Şiir Yarışması (2017), ÜÇÜNCÜLÜK. Halil Soyuer Şiir Yarışması (2016), BİRİNCİLİK. 4. Nüzhet Erman Şiir Yarışması (2010) MANSİYON Ceyhan Belediyesi Yılankale Şiir Yarışması (2010) İKİNCİLİK Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yeni Ufuk Dergisi “Necip Fazıl Kısakürek Şiir Yarışması (2005) İKİNCİLİK Simav Anadolu Dergisi Şiir Yarışması (2003) ÜÇÜNCÜLÜK Simav Anadolu Dergisi Şiir Yarışması (2001) İKİNCİLİK Ana Dergisi Şiir Yarışması Hece Dalı (2000) BİRİNCİLİK Ana Dergisi Şiir Yarışması Serbest Dal (2000) ÜÇÜNCÜLÜK Ana Dergisi Şiir Yarışması (1999) ÜÇÜNCÜLÜK Evli ve üç çocuk babasıdır. YAYIMLANMIŞ ESERLERİ: 1-Gülün Dikeni -1997-Şiir 2- Mai Sevda-2004- Şiir Dünyası Kitapları Yay. -Şiir 3- Enel Aşk-2012- Akçağ yay. Şiir 4- Enel Aşk Akçağ Yay.(İkinci baskı 2016 )-Şiir 5-Tembel Tahtası- 2017-Akçağ yay. Hikâye 6- Karagöl Hikâyeleri-2020- Akçağ yay. Hikâye 7- Ben Senin Akranın Değilim Ki Aşk – 2022- Akçağ yay. Şiir

Latest posts by Yunus KARA (see all)