PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

13 Haziran 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

İki yazarın daha doğrusu bizimkilerin kızı olmak şöyle bir şey: Her şey olurum ama edebiyatçı, yazar, öğretmen olmam, çünkü olamam, dersiniz.

Yarım asır başka şeylerle uğraştım. Bale, gitar, sinema… Ama sonunda öğretmen de oldum, ilk kitabım vesilesiyle yazar da…

Kapris miydi, yoksa sağlam gerekçelere dayalı mantıklı bir tutum muydu benimki? Ne sanatla uğraşmak istedim ne de sanatçı olmak.

Zorluklarını şeddeli şekilde yaşamışsınızdır. Bütün varyasyonlarıyla…

Kaçındım kaçındım ama ne oldu, 50 yaşında ilk kitabım çıktı işte!

Adı, Kalbin Uzak Evi

Kalbin Uzak Evi

Sedef’in bir türlü sahip olamadığı mutluluğu temsil ediyor bu isim.

Birçok travmalarla büyüdü hepimiz gibi Sedef. Hem şans yardım etti, hem çok çalıştı. Bir tekstil firmasının yöneticisi oldu. Sevmediği bir adamla uzun yıllar bir evliliği sürdürdü. Kızı ile olan ilişkisi bir türlü rayına oturamadı. Ya karşısına çıkan o gence duyduğu arzu ne olacaktı peki?

Kendi kitabımla ilgili spoiler vermeyeyim şimdi.

Bu kitap iki kişi tarafından yazıldı diyebiliriz. Feridun Benden metin danışmanımdı. Feridun Abi çok şey kattı romana. Erkek gözüyle de bakılmış oldu Sedef’in hayatına.

Sedef’i kayırmama izin vermedi. Psikolojik ve sosyolojik gerçeklerin üstüne oturttu romanı.

Yazar Serdar Çekinmez şunları yazmıştı kitabım için;

“Yazarımız Defne Ilgaz baş karakter Sedef’teki bu psikolojik gelgitleri öylesine dobra anlatıyor ki, bu cesur irdelemeler okuyucunun yüzüne adeta tokat gibi çarpan gerçekler oluyor. Kadının dünyasını, dini anlamda kadını saran tabuları, toplumun ve dinin kadına biçtiği rolleri en sansürsüz ve komplekssiz bir anlatımla okuyucuya iletiyor.”

Kitap bugün çıktı. Okuyup yorum yaparsanız çok sevinirim.

Flora Kitap

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Lisansını ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/Enstitüsü Sinema TV bölümünde yaptı. İki yazarın kızıdır. Aynı zamanda müzisyendir. Albümleri, cover'ları, bir de kitabı var. İki çocuk annesi. Doğduğu ve büyüdüğü İstanbul'dan taşınarak yaşantısını sonuncu il Düzce'nin Akçakoca ilçesinde sürdürmekte, bağımsız sanat adına çalışmalarına orada devam etmektedir. Daha fazla bilgi için www.defneilgaz.com.tr kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)