PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

1 Aralık 2022

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Son günlerde gayet iyi gitmekte olan çalışma rutinimi, bu sabah sabote etmeye karar vermiş olmalıyım. Zinhar işin başına oturamadım.

Baktım çalışamıyorum, tam performans odaklanmaya takatim yok, o zaman gazeteler arasında Türkiye gündeminde kaybolup kendi kendime acı çektireceğime dedim ki en iyisi hafif bir şeyler okuyayım. Hazır okumuşken de faydam yalnızca kendime olmasın.

İnsanın iyi oluşu duygu düzenlemesiyle yakından ilişkili, bunu biliyoruz. Duygu düzenleme bir durum karşısında ne hissettiğimizi anlamak, değerlendirmek ve bu hissedileni kontrol etmeyi kapsıyor.

Peki herhangi bir duygu hissettiğimizde ne oluyor?

Mesela bir iş başvurusunda bulunduğunuzu, topluluk önünde bir konuşma yapacağınızı ya da önemli bir görüşme için beklediğinizi düşünün. Birazdan içeriye alınacaksınız, sandalyede en ciddi kıyafetlerinizle oturuyorsunuz. Tam olarak o anda orada beklerken ne olur bir düşünelim. Kalbimiz hızlı hızlı atar, ellerimiz terler, belki karnımıza kramp girer, dilimiz damağımız kurur. Kısacası heyecanlı hissederiz.

Son yıllarda yapılan çalışmalar, insanların gündelik hayatlarında vücutlarında fizyolojik olarak olup bitenleri duyumsama (interoception) becerisinin duygularını düzenleme becerileriyle yakından ilişkili olduğunu bulmuşlar.  Kalp atışını, nabzını, şekerinin artmasını ya da düşmesini, kaslarının kasılı mı gevşek mi olduğunu algılayabilmenin zihinsel sağlık için ciddi sonuçları olduğu son çalışmalarla ortaya konmuş.

Aslında çok mantıklı değil mi, duyguları duygu yapan en önemli boyutlardan biri fizyolojik boyutlarıysa, fizyolojimizde olan biteni fark etme yetisini geliştirmeden onu düzenleyebilmek de akla yatkın olmazdı.

Tabii ki bedenimizin içinde her olan biteni duyumsayamıyoruz. Fakat arada sırada otomatik pilottan çıkıp sadece aksiyonda bulunmak, yapıp etmek yerine hem zihinsel hem bedensel farkındalığı geliştirebiliriz. Bu da maruz kaldığımız durumlarla ortaya çıkan yoğun duygu tecrübeleriyle daha iyi baş etmemize yardım edebilir. Farkındalık belki de zannettiğimizden daha çeşitli alanlarda değişiklik yapmamızın anahtar kavramlarından biridir.

Yazar Hakkında

The following two tabs change content below.

Dr. Sufistike

Psikoloji lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi'nden aldıktan sonra, Polonya'da AB projeleri kapsamında çeşitli dezavantajlı gruplarla çalıştı. University of Birmingham'de (İngiltere) psikoloji alanında yüksek lisansını tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndü. Almanya'da bir sene ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde doktora eğitimini tamamladı. Çalışmalarını sosyal biliş alanında sürdürüyor.

Latest posts by Dr. Sufistike (see all)