PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

24 Ocak 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Havalar iyiden iyiye soğudu, günler kısaldı, idari kararlar ya da kişisel tedbirlerden ötürü dışarı çıkmalar gitgide azaldı. Girdik mi yine dört duvar arasına?

Gündemdeki doğal afetleri de düşününce içine kapanabileceğimiz dört sağlam duvarın olması bile zaten büyük şükür sebebi. Moralleri bozmak yok. Kafalar çalıştırılsın, eller boş durmasın, aletler işlesin o zaman. “Haydi yarım kalan işleri tamamlamaya” dedik.

Malumunuzdur, ‘ecnebilerin’ memleketinde hizmet sektörü ve el işçiliği epey pahalı. İnsan emeğine kıymet verilmesi elbette çok değerli. Gelgelelim ‘kendi işini kendin görmek’ geriye kalan tek seçenek.

Taşınma, ev temizliği, tamirat ve tadilat işlerinin yegane sorumluları olarak, elimizi taşın altına koymaya çoktan alıştık biz. Elektrikli testere, matkap, tornavida seti gibi takım taklavatları da tamam ettik ihtiyaç hasıl oldukça.

Zamanla ‘kendi mobilya montajını kendin yap’ uğraşını bir adım ileriye taşıyıp, ‘kalan parçalardan kendine yeni bir mobilya yap’ gibi işlere de el attık. Denemesi bedavaydı. Sonuçsa gayet başarılı oldu. (Sıkı bir Sitemder takipçisi olan eşim bu yazıyı okuyacağı için peşinen söyleyeyim. Usta kendisidir, biz ise çırakları.)

Yetilerimiz ölçüsünde ortaya koyduğumuz emek olumlu sonuçlar vermeye başlayınca, hem kendimize güvenimiz arttı, hem de ağır işler daha eğlenceli bir hal almaya başladı. Şimdilerde ailece ilgilendiğimiz hafta sonu aktiviteleri en az bir kesici alet bir de astar boya içeriyor.

Sosyal hayata ara vermemiz icap eden şu dönemde, birkaç bahçe mobilyası ürettik, bazı alanları daha verimli kullanabilmek amacıyla evdeki radyatörlerin yerlerini değiştirdik ve duvarları sevdiğimiz renklere boyadık. Evde yaşayan herkes bu projede canla başla çalıştı inanın.

En son gündemimiz zemin döşemesi ve yer kaplamaları. Daha sağlıklı ve hijyenik olacağına inandığımız bir sisteme geçmek üzere yine kolları sıvadık, malzemeleri tamam ettik ve işe koyulmak için hazırız.

The following two tabs change content below.

Beyza'nın Mutfağı

Köşe Yazarı at Beyza
Fim teorisi, tonal armoni, resim, felsefe ve Latince gibi bir çok sanat ve temel bilim dersleriyle desteklediği lisan eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümün’de tamamladı. Royal Holloway, Londra Üniversitesi’nde Yüksek lisans eğitimi aldı. Doktoraya devam edebilmek için uzun dönemli yerleşme kararı aldığı İngiltere’de, aile kurmak ve Cambridge Üniversitesi Eğitim Fakültesi bünyesinde çalıştığı ikinci bir Yüksek Lisans da dahil olmak üzere, doktora dışında pek çok şey yaptı . Şimdi Brunel Üniversitesi’nde Akademik İngilizce dersleri veriyor. Kendisini anlayan bir doktora danışmanı bulacağı güne çok yaklaştığını hissediyor.

Latest posts by Beyza'nın Mutfağı (see all)