PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

23 Ocak 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

“HOT ATÖLYE” VE “BİR BAŞKADIR”

“Onların kızı olmak nasıl bir şey?” sorusunu dün akşam, Hasan Onur Toprak da sordu. HOT Atölye’de öğrencileriyle öğrenmek ve öğretmek başlığı altında çeşitli etkinlikler düzenliyor Hasan Hoca.

“Nankörce bir şey” dedim. “Bitmeyen bir ergenlik, bardağın hep boş tarafını görmek.”

Tutkuyla yazı yazan bir çift. Ayrılıp barışan, tekrar ayrılan… Yazın dünyasına biri altmış eser kazandırmış, diğeri otuz. Bunun nasıl bir çalışma temposu ve şekli olduğunu tarif etmeye çalıştım. Onlardan şahane anne babalar olmalarını beklemek yanlıştı ama bizler, evlat milleti, hep yargılarız dedim.

Ne zamanki bende sanatçı bir anne oldum, anladım, Türkiye’de sanatçı bir kadın olmayı ben de tecrübe ettim, dedim.

HOT Atölye üyeleri beni anladılar sanıyorum. Onlara bir de şarkı çalıp söyledim. Bana sık sorulan bu soruların yanıtlarını merak edenler Instagram’daki bu söyleşinin videosuna YouTube kanalımdan erişebilirler.

 

              ******

“Bir Başkadır” bugünlerde çok konuşulan bir dizi. Ben de izlemeye başladım bu Netflix dizisini. Nostaljik bir etki yaratmaya çalışan dizide bol bol zoom in zoom out’larla uzaktan çekilmiş şehir ve insan detayları var. İlk iki bölümde Ah Belinda’yı ya da Sürü dizisinin şehir sahnelerini izliyor gibi oldum. Bölüm sonlarında mini Ferdi Özbeğen klipleri de etkiyi pekiştirmek için olsa gerek.

Madalyonun öbür yüzünü göstermeye adanmış bir senaryo. Tempolu bir akış içinde, kişilerin “aslında” ne olduğunu, kim olduğunu bize başka başka bakış açılarından sunmuş. Ama ritm öyle hızlı ki “vay be, aaa hadi canım, yok artık” falan demeye fırsat bulamıyor, şaşırmaya da alışıyorsunuz. “Masum (ya da mükemmel) değiliz hiç birimiz” önermesiyle akıp gidiyor dizi.

Annem kadın yazar betimlemesine kızardı. “Erkek yazar” diyor musunuz derdi. Şimdi ben de başarılı bir Türk dizisi diyeceğim. Aklıma annemin bu sözleri gelerek. Başarılı Amerikan dizisi demiyoruz öyleyse Türk dizisinin altını niye çiziyoruz? O zaman açık konuşalım Türk dizilerinin bu mecrada yeni yeni yerini aldığını biliyoruz. Bunu göz önüne alarak söylüyorum, bir şeyler deneyen, ilgi çekici bir dizi, vaktinizi ayırmaya değer.

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Lisansını ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/Enstitüsü Sinema TV bölümünde yaptı. İki yazarın kızıdır. Aynı zamanda müzisyendir. Albümleri ve coverlerı var. İki çocuk annesi. Doğduğu ve büyüdüğü İstanbul'dan taşınarak yaşantısını sonuncu il Düzce'nin Akçakoca ilçesinde sürdürmekte, bağımsız sanat adına çalışmalarına orada devam etmektedir. Daha fazla bilgi için www.defneilgaz.com.tr kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)