PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

17 Eylül 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Ege yaz mevsimini yaşamaya devam ediyor. Sabahları güneş tüm sıcaklığıyla meydana çıkıyor ancak akşamları rüzgâr eseriyor. Sonbaharı yavaş yavaş karşılıyoruz.

Mevsimler değiştikçe yaşama koşullarımız da değişti. Dünya küresel ısınmanın etkisiyle dengeli yağışlara hasret kaldı. Doğal afetler çoğaldıkça canlıların yaşam bölgeleri kısalmaya başladı. Bunun en büyük sorumlusu ise insanlık. İnsan çevresine karşı üç maymunu oynamadığı müddetçe değerini ortaya koyar. Sonuçta beşeri diğer canlılardan ayıran en büyük etken fikirdir. Düşünceler oldukça değerlidir.

Her nesil kendinden önceki neslin eksikliklerini kapamaya çalışıp çocuklarını o bilinçle yetiştirse belki dünya kurtulabilir. Mesela denizlerdeki canlılar kurtulabilir, hayvanat bahçesinde esir edilen canlılar özgürlüklerine kavuşabilir.

Sahi sizler nasıl buluyorsunuz hayvanat bahçelerini? Ben oraları açık cezaevine benzetiyorum. Üstelik orada bulunun hiçbir hayvan suçlu da değil. Çocukluğumda birkaç sefer gitmiştim. Hayvanları yakından gördüğüm için ne kadar sevinsem de kafeslerin ardında masum gözlerle bizlere bakan o canlılara çok üzülmüştüm. Hayvanat bahçeleri tutsaklığın bir simgesi. Ne yazık ki dünyadaki insanlar yine bencilce davranıyorlar onları doğasında özgür bırakmıyorlar.

İnsanlar tarih boyu kendi türleri de dahil hiç kimseye acımamışlar. Bu acımasızlığın içinde sanat var olma gayesi içerisindeydi. İnsanların bir kaçış noktasıydı. Sanat sayesinde kendileri olabiliyorlardı. Savaşın tek bir amacı vardı o da “En Güçlü Devlet” olma düşüncesiydi.

En güçlü devlet olmaya çalışan ülkeler gitgide acımasızlaşıyordu. II. Dünya Savaşı dönemine bakınız. Adolf Hitler, pek çok insanı katletti. Buna en büyük sebep olarak kendi ırkının üstün olduğu gerekçesini gösterdi. İnsana insan gibi yaklaşmak yerine onları kanıyla, ırkıyla ve bayrağıyla yargıladı. Acımasızca katledilen onca insandan yalnızca acı dolu görüntüler kaldı.

Oysa şair ne güzel demişti:

“Dünyaya gelen göçer
Bir bir şerbetin içer
Bu bir köprüdür geçer
Cahiller onu bilmez

Gelin tanış olalım
İşin kolayın tutalım
Sevelim sevilelim
Dünya kimseye kalmaz

Yunus sözün anlarsan
Manasını dinlemez
Sana bir dirlik gerek
Burada kimsen kalmaz

  • Yunus Emre, Yunus Emre Divânı.”

Barış sayesinde toplumlar ayakta durabilir. Çevresindeki olaylara karşı kayıtsız kalmadığı müddetçe hayvanları, doğayı ve insanlığı sevebilir. İşte o zaman doğada kendine gelir, hayvanlarda özgürce dolaşır ve insanlar birbirlerine karşı hoşgörülü davranabilir.

Hoşgörüler dünyası olabilmeli…

The following two tabs change content below.
Lisansını Düzce Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Erasmus AGH kapsamında Bosna- Hersek'te çalıştı. Lisans döneminde bölümüyle ilgili çeşitli programlar yaptı ve konferanslara katıldı. Edebiyatla bağını koparmadan çalışmalarına devam ediyor.

Latest posts by Rûh î Edebiyat (see all)