PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

30 Kasım 2020

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

HOCAM, USTAM TİMUR SELÇUK

Haberini aldığımda şaşırdım. Şaşaladım. “Paralize” oldum. Niye aramamıştım ki, niye uğramamıştım ki uzun zamandır? Oysa o hep yerinde duruyordu. Sıra Selviler’deki Çağdaş Müzik Merkezi’ndeki odasında nesiller yetiştirmeye devam ediyordu.

Ona bir şey olmazdı.

O hep orada durur şan çalıştır, Armoni dersinde harikalar yaratırdı.

14 yaşındaydım. Beni ona götürdüklerinde. Hayati Amca (Asılyazıcı) götürmüştü beni Timur Selçuk’a. Dinledi ve neler yapmam gerektiğini söyledi. “Buraya kayıt ol” dedi. “Senden para almayacağım bir tek gitar hocasının parasını ver yeter” dedi. Armoni derslerim bedavaydı. Burs da vermişti bana! Hala daha öğrencilerim, müzisyen arkadaşlarım armoni bilgimi takdir ederler.

Bestelerim “değişik”ti. Bir takım otoriteler bana re minör arkasından mi minör olmaz deyince doğruca gidip ona sordum, “yaparsın olur, değiştirme böyle kalsın” demişti.

Babam görüştüğümüzde “haberlerini Timur’dan alıyorum” derdi. Beni konuşmalarından gurur duyardım.

Şarkı söylememi istemeyen bir gitar hocam vardı. Benim de şarkı söylemeyi en sevdiğim yıllardı. Şarkı söylemeyi seçtim ve hocamı dolayısıyla Çağdaş Müzik Merkezi’ni de bıraktım.

Çağdaş Müzik Merkezi’ne uğrayıp, arayıp Timur Hocamızla konuşmak her zaman mümkündü. Vakit ayırır, konuşurdu.

Son yıllarda İstanbul’dan uzaktım.

Neden neden onu arayıp sormamıştım?..

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Lisansını ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/Enstitüsü Sinema TV bölümünde yaptı. İki yazarın kızıdır. Aynı zamanda müzisyendir. Albümleri ve coverlerı var. İki çocuk annesi. Doğduğu ve büyüdüğü İstanbul'dan taşınarak yaşantısını sonuncu il Düzce'nin Akçakoca ilçesinde sürdürmekte, bağımsız sanat adına çalışmalarına orada devam etmektedir. Daha fazla bilgi için www.defneilgaz.com.tr kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)