PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

13 Haziran 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Nisan boyu yolunu gözlediğim Nisan yağmurları Mayıs’ta teşrif ettiler. Yağmura gücenecek değilim ya, başımın üstünde yeri var.

Mayıs’ı çiçeklerin topraklarını yenileyerek karşılayacaktım. Tepedeki bulutlara rağmen niyetimi de planlarımı da bozmadım. Geçen baharda tanıştığınız tazecik gül ağacım serpildi, tomurcuklandı da Hıdırellez’e hazırlanıyoruz birlikte.

Evdeki birikmişleri göndermekle başlamıştım birkaç hafta önce. Duygu olarak bırakamadıklarımla ise Hıdırellez gecesi vedalaşacağım. Onları bir kağıda yazdıktan sonra yanıp kül olmalarını izlerken.

Eskinin tortusundan özgürleşince yeniye yer açmanın vakti girer. Yine renkli kağıtlara dileklerimi resmedip gül ağacının dallarına tutturacağım. O gece balkonda bırakacağım bozuk para kasesi ise bolluk ve bereketimin artmasını dileyeceğim.

5 Mayıs Çarşamba günü Hıdırellez Niyeti* ile mutfağa gireceğim. Yemek faslının ardından elimde buhurdanlıkla evimi gezerken, tütsünün dumanı ile ağırlaşmış enerjileri yolcu edeceğim.

O gece umulur ki Hızır ve İlyas bereket, şifa ve ferahlık dağıtırlar. Yeryüzünde buluştukları gece gül kokusunu takip ederek birbirlerini bulur, gül ağacına yazılmış dileklerin ve çizilmiş resimlerin olması için dua ederler.

 

Hıdırellez Niyeti*

Evime, mutfağıma, gelirime, İlyas Peygamber’in duası; tıkanmış, yavaşlamış, durmuş işlerime Hızır’ın eli değsin. Bedenime, sağlığıma, buluşmalarının gücü aksın.. Hayatıma neşe, keyif, huzur ve bereketin Hayırlısı gelsin. [1]

[1] Meltem Güner, Niyet Defteri (İstanbul Destek Yayınları, 2018), 302

The following two tabs change content below.

Beyza'nın Mutfağı

Köşe Yazarı at Beyza
Fim teorisi, tonal armoni, resim, felsefe ve Latince gibi bir çok sanat ve temel bilim dersleriyle desteklediği lisan eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümün’de tamamladı. Royal Holloway, Londra Üniversitesi’nde Yüksek lisans eğitimi aldı. Doktoraya devam edebilmek için uzun dönemli yerleşme kararı aldığı İngiltere’de, aile kurmak ve Cambridge Üniversitesi Eğitim Fakültesi bünyesinde çalıştığı ikinci bir Yüksek Lisans da dahil olmak üzere, doktora dışında pek çok şey yaptı . Şimdi Brunel Üniversitesi’nde Akademik İngilizce dersleri veriyor. Kendisini anlayan bir doktora danışmanı bulacağı güne çok yaklaştığını hissediyor.

Latest posts by Beyza'nın Mutfağı (see all)