PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

23 Kasım 2020

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Havanın turuncudan kırmızılığa geçtiği şu saatlerde sanki gökyüzü enfes bir sonsuzluğu hatırlatıyor. Bir keyif kahvesi ve dinlediğim müzik manzaraya uyum sağlıyor.

Sizler sevdiğiniz bölümlerde mi okuyorsunuz? Ya da yapmış olduğunuz meslek sizi mutlu ediyor mu?

Sabah yüzünüzü yıkadıktan sonra aynaya baktığınızda size bakmakta olan kişi olmak istediğiniz kişi mi? Yoksa bu yüz size değil bir yabancıya mı ait gibi duruyor. Eğer aynadaki gördüğünüz suret size aitse hayatınız istediğiniz yönde gelişiyor demektir.

Ben iki sefer üniversite sınavına girdim. İlk sene girdiğimde o kadar çok hukuk okumak istemiştim ki aklımda bu bölüm dışında başka bir bölüm yoktu. İstediğim sıralama aralığına girememiş olmamın hüznü yaklaşık bir hafta boyunca ağlamama neden oldu. Tekrar hazırlanmaya karar vermemin tüm hayat seyrimi değiştireceğini nereden bilebilirdim ki…

Bir sene boyunca çok sıkı çalıştım. Tek hayalim adaleti sağlayabilecek, vatanına milletine hayırlı olacak bir hukukçu olmaktı. Sınava son bir ay kala kuzenim Google’ın kendi bünyesinde tasarladığı bir uygulamadan bahsetti. Bu uygulama üniversitede görevli olan hocaların bölümleri tanıttığı videolardan oluşmaktaydı. Hukukun yanı sıra farklı bölümlerin videolarını da izledim. Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü dinlerken adeta büyülenmiştim. Evet bu bölüm benim bölümüm olmalıydı. Son bir ay kala döktüğüm gözyaşları hükmünü yitirmiş sadece edebiyata yönelmiştim.

Etraftaki seslere aldırış etmeden yalnızca hayalimi gerçekleştirmek istedim. Aileme fikrimi açıkladığımda hemen kabul etmediler ancak kararlılığımı görünce bana saygı duydular. Hayallerimin bölümünü okumam böyle başladı. Tek bir hedefim vardı edebiyatla iç içe dolu bir hayat yaşamak.

Evet bugün sabah kalkıp aynaya baktığımda gördüğüm benim. Bir Türkolog, edebiyat öğretmeni ve edebiyat için tüm zorlukları göze alan o kişiyim.

Peki ya siz, siz de olduğunuz kişiden benim gibi memnun musunuz?

Ama itiraf etmeliyim ki bölümüm oldukça engebeli bir yol gibiydi. Tüm zorlukları göze alarak seçtiğim bu bölüm bana pek çok şey öğretti. Bu engebeli yolda kimi zaman pes edecek gibi oldum fakat savaşa devam etmek zorundaydım. Yoksa bir ömür boyu pişman olacaktım.

İstediğiniz hayat için risk almaktan korkmayın. Gerekirse tekrar tekrar deneyin ama pes etmeyin. Mesela Atalarımız bu ülkeyi teslim etmemek, özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı vermemek için mücadele verdiler. Asla pes etmediler ve bugünü şanlı zaferimiz haline getirdiler.  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi:

“Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. Başarı ise ‘başaracağım’ diye başlayarak sonunda ‘başardım’ diyenindir.”

               

Mutlaka bir gün olmak istediğiniz o kişi olacaksınız buna inanıyorum. Ne diyor şair:

“Yok öyle umutları yitirip karanlıkta savrulmak. Unutma; aynı gökyüzü altında, bir direniştir yaşamak.

-Nâzım Hikmet Ran”

The following two tabs change content below.
Lisansını Düzce Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Erasmus AGH kapsamında Bosna- Hersek'te çalıştı. Lisans döneminde bölümüyle ilgili çeşitli programlar yaptı ve konferanslara katıldı. Edebiyatla bağını koparmadan çalışmalarına devam ediyor.

Latest posts by Rûh î Edebiyat (see all)