PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

17 Eylül 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

HALK PLAJI

 

Evimizin önünde halk plajı var. Bittiği yerde otellerin şezlongları başlıyor.

 

Halk plajlarındaki samimiyet, riyasızlık, kendiliğindenlik hiçbir yerde yok. Halkımızın denizi çok sevdiğini söyleyebilirim. Çok iyi yüzme bilmemelerine rağmen Karadeniz’in hırçın dalgalarına nasıl korkusuzca ve neşeyle atıldıklarını görmelisiniz. Küçücük çocuklarını suya sokmakta nasıl da hevesliler!

Giyim kuşam karmaşasının ahengi seyretmeye doyulmaz. Güzel vücutlarına bikiniler giyenler, haşema (hakiki şeriat mayosu) giyip üstüne bir şapka, sırtına can yeleği takanlar aynı hevesle denize girmeye çalışıyorlar.

 

Denize girmeğe çalışıyorlar diyorum, çünkü geçen haftalarda buralarda sel baskını oldu. Denizin rengi hala bulanık. Çok fazla çer, çöp var. Ama halkımızın deniz keyfine engel değil.

Portatif sandalye ve masalarda oturuyorlar. Saatlerce yüzüp, suyla oynadıktan sonra oturup annelerinin hazırladığı sofrada karınlarını doyuruyorlar.

Atatürk, Türk halkı denize girsin, denizi sevsin diye Florya halk plajından denize giriyordu. Türk halkı denize girmeye, denizi sevmeye çoktan hazırdı.

Bir de namus raconu var ki söz etmeden geçilmez. Laz Mahallesinin sınırları içindeki bu plajda Lazların borusu ötüyor. Laz delikanlıları yanlış yapan, “yamuk yapan”ları pataklayarak uzaklaştırıyorlar. Kimse kimseye yan gözle bakamıyor.

 

Benim çocukluğum göl kenarında geçti. Küçükçekmece Gölü’nün kenarında. Mayolarımızı giyip suda oynamaya giderdik. İskeleler en sevdiğimiz oyun alanlarıydı. Düz taklalar, ters taklalar, şekilden şekle girerek çivileme atlamalar eğlencemizdi. Dudaklarımız morarana, ellerimiz ayaklarımız buruş buruş olana kadar yüzerdik.

 

İkindi saati işten gelen annem çay sofrası kurardı bana. Suyun iyice yorduğu biz çocuklar ekmeğe Sana yağı sürüp yemeği ne severdik!

 

Halk plajında, Karadeniz’in kıyısında, uzun Bayram tatilinin başlangıcında etrafımı seyrederken bunları düşünüyorum.

 

Bayramımız bu halk plajının ahengi ve düzeniyle, renkliliğiyle geçsin dilerim.

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Lisansını ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/Enstitüsü Sinema TV bölümünde yaptı. İki yazarın kızıdır. Aynı zamanda müzisyendir. Albümleri, cover'ları, bir de kitabı var. İki çocuk annesi. Doğduğu ve büyüdüğü İstanbul'dan taşınarak yaşantısını sonuncu il Düzce'nin Akçakoca ilçesinde sürdürmekte, bağımsız sanat adına çalışmalarına orada devam etmektedir. Daha fazla bilgi için www.defneilgaz.com.tr kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)