PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

17 Eylül 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Bunaltıcı bir Ege sabahından hepinizi selamlıyorum. Nasıl geçirdiniz haftanızı, bayramınız nasıl geçiyor? Umarım sizler için her şey yolundadır. Bu bayramı teyzem ve ailesiyle birlikte geçiriyoruz. Birbirimizi gerçekten çok severiz. Size göre bayram ne ifade ediyor bilemiyorum. Bana soracak olursanız sevdiğiniz insanlarla birlikte neşeyle geçirdiğiniz zaman bayramdır. Bu sıra biz de böyle geçiriyoruz günlerimizi.

Muğla’da hem yerli hem de yabancı turist sayısı çok fazla arttı. Hastalık dönemini insanlar unutmuş gibi davranıyorlar. Oysa salgın devam ediyor. Her şeye rağmen dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyorum.

Geçen haftalar da İlayda henüz gitmemişken Göcek’e gittik. Biraz sizlere buradan bahsetmek istiyorum. Göcek Fethiye’ye bağlı samimi güzel bir yer. Genellikle kıyılarında büyük yatlar bulunuyor. Genel anlamda mimari yapıları gerçekten çok etkileyici. Yer yer begonviller buradaki sokakları süslüyor. Göcek ile ilgili pek çok efsane var. Bunlardan birisi Azra Erhat’ın Mitoloji Sözlüğü’nde geçiyor. -mitoloji seviyorsanız inceleyebilirsiniz- Daidalos Ariadne’ye bir yumak ip kullanmasını tavsiye eder. Böylece Ariadne Thesesus’a ve Labyrinthos’a gidip gelmektedir. Thesesus böylece büyük bir başarı sağlar. Bu başarının arkasında Daidalos’un olduğunu öğrenen Kral Minos bu duruma çok sinirlenir. Daidalos’u cezalandırmaya karar verir. Daidalos ve oğlu İkaros’u kendi inşa ettikleri Labyrinthos’a kapatmış. Daisalos buradan çıkmanın çaresini bulmuş. Kuşların pencere kenarlarına bıraktığı tüyleri toplayıp arı peteklerindeki balı kullanarak oğlu ve kendisine birer çift kanat yapmış. İkisi de uçup gitmişler. Böylece dünyada ilk uçan insan olarak ün yapmışlar. Uçmadan önce Daisalos oğlunu çok uçmaması konusunda uyarmış. İkaros uçtuktan sonra babasının sözünü unutmuş ve doğaya karşı büyüklenmiş. Kanatlarını güneşe doğru yükseltmiş. Güneş Tanrısı onun bu haline sinirlenmiş ve balmumlarını eritmiş. Böylece İkaros denize düşmüş ve boğulmuş. Bir dönem halk arasında bu deniz İkaros Denizi olarak anılmış.

Efsanelerle dolu bu sahili gezmenizi ve burada ya gün doğumunu ya da gün batımını izlemenizi tavsiye ederim. Güneşin denizin üstüne renk renk yansıması görülmeye değer. Göcek sahilinde gezerken Göksel’i gördük. Rahatsız etmek istemedik ve yanından sessizce geçtik. Göksel’in çokça sevdiğini öğrendiğimiz Göcek’e ve sizlere bir şarkı bırakıyorum.

Günleriniz sevdiklerinizle bayram havasında geçsin. Mutlu haftalar dilerim.

The following two tabs change content below.
Lisansını Düzce Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Erasmus AGH kapsamında Bosna- Hersek'te çalıştı. Lisans döneminde bölümüyle ilgili çeşitli programlar yaptı ve konferanslara katıldı. Edebiyatla bağını koparmadan çalışmalarına devam ediyor.

Latest posts by Rûh î Edebiyat (see all)