PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

24 Temmuz 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Ekim, lisans öğrenciliği yıllarımızda en sevdiğimiz aylardandı. Ekim, Filmekimi demekti, bir sürü ana akım dışı film izleme şansı bulmak demekti. İlkbahar, İstanbul Film Festivali; sonbahar, Filmekimi. 

Film seçmesi ayrı keyifti, Emek Sineması’nda, Atlas’ta seçilen filmleri izlemek ayrı keyif. Filmden önce kahve buluşmalarıyla, film sonrasında tartışmalarıyla henüz İstanbul’daki gençlerin kalbinin İstiklal’de attığı zamanlardı o zamanlar. 

Yıllar geçtikçe, İstiklal’in çehresiyle birlikte bizim için de hayatın temposu değişti. Bazen fiziksel sebeplerden, bazen zaman darlığından film festivali neşesine hasret kaldık.

Geçmiş günlerin hatırına bir Ekim akşamında, alternatif film sağlayıcı bir platformdan bir film izleyeyim dedim. Sitede gezinirken Polonyalı bir yönetmen ismi görür görmez atladım. Bahsetmiştim, iki yılım Polonya’da geçti, zaman zaman burnumda tütüyor hala “Polak günlerim”. Bir film, iki özlem giderme dedim, bastım Gizemli Kadın’ın (La femme du Vème) play tuşuna.

Filmi çeşitli platformlarda epey yerilse de ben cevaplar vermekten çok sorular sorduran filmlerden hoşlandığımdan olsa gerek, bu filmi de sevdim. Yolu benim gibi hem İngiltere’den hem Almanya’dan geçmiş yönetmen Pawlikowski, bana göre ne yaptığının gayet farkında. İnsanların bir kısmının sevmediği filmdeki o muğlaklık yönetmenin kendi, “Açıklamalarla şiirselliği öldürürsünüz” ifadesiyle birebir örtüşüp amaçlı bir anlam buluyor.

Biraz gizemli, biraz aşklı, biraz gerilimli, biraz Paris’li bir film izlemek ve hatta sürpriz bir Türkçe şarkıyla şaşırmak, bolca Ethan Hawke görmek isterseniz mükemmel seçim. Tek ihtiyacınız olan “bu da böyle farklı bir filmdi” kalender meşrepliğine sahip olmak ve tercihinize uygun bir ekim akşamında bir filmlik bir zaman yaratmak. 

The following two tabs change content below.

Dr. Sufistike

Psikoloji lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi'nden aldıktan sonra, Polonya'da AB projeleri kapsamında çeşitli dezavantajlı gruplarla çalıştı. University of Birmingham'de (İngiltere) psikoloji alanında yüksek lisansını tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndü. Almanya'da bir sene ziyaretçi araştırmacı olarak çalıştı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde doktora eğitimini tamamladı. Çalışmalarını sosyal biliş alanında sürdürüyor.

Latest posts by Dr. Sufistike (see all)