PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

1 Aralık 2022

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

FOTOĞRAFLARLA ANLATMAK V

FOTOĞRAFLARLA ANLATMAK V

Resim 1: İstanbul’da bu işlerin yapıldığı merkez olan Kuledibi, Yüksek Kaldırım Caddesi.

 

Resim 2: Gelen geçen müşterilerin görmesi için hazırlanmış, yapılmış ürünlerin numunelerin sergilenmiş olduğu bir vitrin.

Resim 3: Mustafa Usta 1965 yılında İstanbul’a ilk geldiği sıralarda bu işi yapan bir ustanın yanına çırak olarak giriyor. O gün bu gündür, aynı meslekte 37 yıldır harcanan el emeği göz nuru.

Resim 4: Bu işin özelliği de el emeği ve göz nuru ile yapılan ve günümüzde sayıları azalan zor mesleklerden biri olması.

Resim 5: Pantograf makinesi, ustamızın eli ayağı her şeyi.

Resim 6: Malzemeyi itinalı ve düzgün keseceksin. Yoksa satamazsın malını. En büyük şikayeti de bu mesleği öğretecek çırak bulmakta zorlanması.

 

Resim 7: Kesilmiş olan malzemeye düzgün ve itinalı şekil vereceksin. Bazen saatlerce bu şekilde çalışmak gerekiyor. Gençlerin böyle meşakkatli bir işte çalışmak istemediğini, genelde daha kısa sürede öğrenebilecekleri ve çok para kazanmayı düşündükleri meslekleri tercih ettiğini söylüyor.

Resim 8: Kimbilir kimlerin duvarlarını süsleyecek ürünler.

Resim 9: Bazısı törenlerde plaket olarak verilir. Bazıları için ise bürolarda özel köşeler hazırlanır.

Resim 10: Mustafa Usta’ya ödül verecek biri yok. Onun ödülü helal lokma!

 

Ergül Caymaz

Mayıs 2002

Yazar Hakkında

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Lisansını ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/Enstitüsü Sinema TV bölümünde yaptı. İki yazarın kızıdır. Aynı zamanda müzisyendir. Albümleri, cover'ları, bir de kitabı var. İki çocuk annesi. Doğduğu ve büyüdüğü İstanbul'dan taşınarak yaşantısını sonuncu il Düzce'nin Akçakoca ilçesinde sürdürmekte, bağımsız sanat adına çalışmalarına orada devam etmektedir. Daha fazla bilgi için www.defneilgaz.com.tr kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)