PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

13 Haziran 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Etnik kökeni: Diğer

Hava yumuşamaya, kırmızı güllerim açmaya, zeytin ağacım büyümeye başladı. Keyfim pek yerinde.

ilk doz aşımı da vuruldum bu arada. Anketlerin “30-35 yaş” kutucuğuna sığdırılanlarla beraber girdiğim kuyrukta, sırasını bekleyen yaşıtlarımı gözlemlemeyecektim de ne yapacaktım.

Gözüme ilişenlere göre, çoğunluğun işaretlemesi gereken başka ortak kutucuklar da vardı mesela. “Yeme bozukluğuna bağlı kilo problemim var”, “zaten giyinmesini de bilmiyorum”, “burdan işe dönmek yerine parkta yayılmak isterdim”, “bu yaz seyahat edebilelim diye geldim” gibi.

Bir de şu etnik köken sorusu var. Toplumbilim içerikli soru formlarının olmazsa olması. Akranlarımın çoğunun da benim gibi sırf gıcıklığından “diğer”i işaretlediğine eminim. Tanımlı seçenekler öyle kısır ki; beyaz, siyahi, Asyalı, melez ve “diğer”.

Eve dönerken etnik köken sorusu tatlılara sorulsaydı hangileri tam ifade bulamadığı için “diğer”i işaretlerdi diye düşünmeye başladım. Aklıma ilk gelen trileçe oldu. Trileçenin nerden geldiği, hangi coğrafyanın geleneği olduğu, özünde inek mi keçi mi yoksa koyun sütü mü kullanıldığı konusunda hala hemfikir değiliz çünkü.

Malzemesi bol keseden koyulan trileçeyi hazırlamak epey uğraştırıcı ama her seferinde değdiğini düşünürüm. Bu kadar bahsetmişken malzemeleri tamam edip trileçe yaptım azıcık ağrıyan kolumla.

1 su bardağı toz şekeri (yarısı esmer şeker olsun) 1 litre sütün içinde erittikten sonra süt kaynarken 1 çay kaşığı da karbonat ekledim ki süt kesilmesin. Sonra arada bir karıştırarak ağır ateşte üç saate yakın pişmeye bıraktım süt reçelini.

6 yumurtanın beyazını 1,5 su bardağı pudra şekeri ile köpük köpük olana kadar çırptıktan sonra yumurta sarılarını, 1 paket kabartma tozunu, 1 tutam tuzu ve 3 bardak unu yavaş yavaş ekledim.

Bu kek dikdörtgen bir kapta, fırının alt rafında, fansız 200 derecede 30 dakikada piştikten sonra mis gibi koktu mutfağım. Kek içini çekip soğurken, ben şerbetin başına geçtim.

7 bardak süte yarım su bardağı şeker ve 2 kutu (400ml) krema ekledim. (bol malzemeli demiştim en başından). Şerbeti soğuk dökeceğim için şeker erir erimez ocaktan alıp kendi haline bıraktım.

Soğumuş keki ters çevirip kenarlarından kestim ki kek dilimleri süt şerbetini bolca çekip yumuşacık olsunlar diye. Yemek için sabırsızlandığım şerbetli kek bekleyebildiği kadar dolapta bekledi (en az 2-3 saat). Süt reçelini tatlı servisinden hemen önce ekledim dolu dolu gözüksün diye.

Trileçenin kökeninden emin olamasak da, sütün (reçel, şerbet, krema) üç halinden yapılan bu tatlının, etnik kökeni ne olursa olsun tadanın damağını şenlendireceğine eminim.

The following two tabs change content below.

Beyza'nın Mutfağı

Köşe Yazarı at Beyza
Fim teorisi, tonal armoni, resim, felsefe ve Latince gibi bir çok sanat ve temel bilim dersleriyle desteklediği lisan eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümün’de tamamladı. Royal Holloway, Londra Üniversitesi’nde Yüksek lisans eğitimi aldı. Doktoraya devam edebilmek için uzun dönemli yerleşme kararı aldığı İngiltere’de, aile kurmak ve Cambridge Üniversitesi Eğitim Fakültesi bünyesinde çalıştığı ikinci bir Yüksek Lisans da dahil olmak üzere, doktora dışında pek çok şey yaptı . Şimdi Brunel Üniversitesi’nde Akademik İngilizce dersleri veriyor. Kendisini anlayan bir doktora danışmanı bulacağı güne çok yaklaştığını hissediyor.

Latest posts by Beyza'nın Mutfağı (see all)